Újraindultak a múlt héten megrekedt izraeli koalíciós tárgyalások, Benjamin Netanjahu szövetségesei máris döbbenetes kéréssel álltak elő. A Vallásos Cionizmus - Otzma Jehudit szélsőjobboldali szövetség, valamint a két ultraortodox párt, a Shász és az Egyesült Tórai Judaizmus a nemek szerint elkülönített rendezvények legalizálását követelik, azt, hogy ne minősüljön diszkriminációnak a férfiak és nők szeparációja a nyilvános rendezvényeken, különös tekintettel a vallásos és ultraortodox kulturális eseményekre, tanulmányokra és közszolgáltatásokra.
Jelenleg a nyilvános rendezvényeken és a közterületeken a férfiak és nők szegregációja a diszkrimináció elleni törvényekbe ütközik, mivel az sérti az egyenlőséghez és méltósághoz való jogot. A vallásos közösségek azonban – vagy legalábbis azok férfi hangadói – vallási parancsolatként kezelik a férfiak és nők különválasztásának kérdését, úgy vélik, hogy ez a tilalom velük szembeni diszkrimináció, amely megakadályozza a háredi közösségek integrációját az izraeli társadalomba.
A kérés nem volt váratlan, hiszen 2019-ben is ezzel álltak elő az ultraortodox pártok (a szélsőjobb akkor még jelentéktelen volt, nem került kormányközelbe). Netanjahu akkor sem utasította el nyilvánosan a kérést, sajtóinformációk szerint bele is egyezett, de végül nem tudott kormányt alakítani és előrehozott választásra került sor. Lapzártánkig a hatalomba visszatérni készülő „Bibi” nem nyilatkozott a kérdésben. A bírálatokra reagálva Szmotrich és Itamar Ben Gvir azt hangsúlyozták, nem akarják kiterjeszteni a nemi szegregációt a közszférára, „csupán” azt szeretnék, hogy a vallásos rendezvényeken, illetve az ultraortodox közösségek számára nyújtott szolgáltatások esetében törvényben engedélyezzék a nemi szegregációt.
Hogy mit jelentene ez konkrétan? Például azt, hogy a nőknek hátul kell ülniük az elsősorban vallási területeken áthaladó buszokon; hogy az államilag támogatott oktatási intézményekben szegregált osztályok legyenek, az állam által finanszírozott kulturális rendezvényeken külön ülőhelyeket kelljen biztosítani a két nemhez tartozók számára.
A világszerte aggodalommal követett izraeli kormányalakítás újabb fejleménye is Avigdor Lieberman, a jobboldali szekuláris Jiszráél Bejtenu vezetőjének múlt heti figyelmeztetését igazolja, aki pártja frakcióülésén arról beszélt, hogy a Netanjahu nevével fémjelzett hatalomra készülő új koalíciónak az igazságügyi és jogi rendszer átalakítását célzó politikája, illetve a vallási vezetők befolyása a kormányzásra "ajatollah-rezsimhez" fog vezetni, az iráni teokratikus rendszer „kék-fehér változatát" hozza létre a zsidó államban.
Jair Lapid leköszönő miniszterelnök, aki vasárnap hívta össze kabinetje utolsó ülését, Twitteren a következőképpen reagált: ,,Míg Iránban bátor nők a jogaikért küzdenek, addig Izraelben Szmotrich és a vallásos cionisták a nőket korlátok mögé próbálják küldeni, és törvénybe iktatni a nők és a férfiak szegregációját. Hol van a Likud? Miért hallgatnak? Irán nem itt van.”
Akadozik Bibi diadalútja