;

terrorizmus;Recep Tayyip Erdogan;szíriai kurdok;isztambuli robbantás;

- Erdogan bosszúja

Észak-szíriai és észak-iraki kurd bázisokat bombázott Törökország. Legalább 31 ember vesztette életét. Nemzetközi tiltakozás nem volt.

Légicsapásokat hajtott végre kurd fegyveresek észak-szíriai és észak-iraki bázisai ellen szombaton este a török hadsereg. Ankara szerint Törökország elleni támadások végrehajtására használták ezeket a létesítményeket. A török védelmi minisztérium közleménye szerint a légicsapások a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és a szíriai kurd Népvédelmi Egységek (YPG) bázisait vették célba . Utóbbi az Iszlám Állam elleni harcban oroszlánrészt vállaló, az Egyesült Államok által is támogatott Szíriai Demokratikus Erők (SDF) része, Törökország álláspontja szerint viszont a YPG a nemzetközi szinten is terrorszervezetként nyilvántartott PKK egyik szárnya.

A török hadművelet a Karom Kard elnevezést viseli, célja pedig Ankara szerint "az észak-iraki és szíriai terrortámadások felszámolása, a határbiztonság biztosítása és a terrorizmus felszámolása a forrásánál". Törökország a kurd fegyvereseket tette felelőssé az Isztambulban november 13-án történt robbanásért, amelyben hat ember meghalt és több mint 80-an megsebesültek. A mostani légitámadás e merénylet megtorlása.

Csakhogy a robbanásért egyetlen csoport sem vállalta a felelősséget, sőt, kategorikusan cáfolták, hogy bármi közük is lenne hozzá. A török hatóságok azóta több tucatnyi állítólagos, a merényletben szerepet játszó személyt letartóztattak, köztük egy szíriai nőt, aki állítólag a bombát detonálta és beismerte, hogy a YPG harcosai képezték ki. A török hatóságok ugyan napról-napra újabb és újabb állítólagos szálakat göngyölítenek fel a véres isztambuli merénylet kapcsán, eddig konkrét bizonyítékokat nem hoztak nyilvánosságra. Mindenesetre nem jellemző a kurd terroristákra, hogy szándékosan civileket robbantsanak, általában a török hadsereg és rendvédelmi szervek központjai, járművei és tagjai ellen követnek el merényleteket.

Az autonóm kurd hatóságok és a szíriai Sana hírügynökség jelentései szerint kurd harcosok, szíriai katonák és civilek is vannak a légicsapások áldozatai között.

A török csapások bár több településre kiterjedtek, főként a szíriai – török határváros, Kobanit és környékét vették célba. Kobaniban 2014-ben az Iszlám Állam szabályos népírtást rendezett, nők százait rabolta el és kényszerítette szexrabszolgaságba, majd 2015-ben, a kurd seregek által, több hónapos véres harcok során felszabadított városban merényletek sorát hajtotta végre.

A SDF közleménye a feszültség eszkalációjával fenyeget. „A török megszálló állam támadásai nem maradnak válasz nélkül. A megfelelő időben és helyen erővel és hatékonysággal fogunk válaszolni" – áll a közleményben.

Ankara ugyan a november 13-i isztambuli robbantás megtorlásaként indokolja a Karom Kard hadműveletet, de Törökország, amelynek katonái békefenntartóként jelen vannak Észak-Szíriában, május óta fenyegetőzik azzal, hogy újabb offenzívát indít a szíriai kurd egységek ellen. Recep Tayyip Erdogan elnök maga is jelezte már többször ezt a török szándékot.

12 találat érte a létesítményt.