;

bemutató;Olaszország;költségvetési terv;Giorgia Meloni;

Giorgia Meloni miniszterelnök Giancarlo Giorgetti gazdasági miniszterrel a költségvetés bemutatóján.

- Bőkezűen költi a pénzt a szélsőjobboldali kormány, az olasz gazdaságra jelentős gyengülés vár

A Giorgia Meloni vezette új római kormány elfogadta első költségvetési tervét, amely az energiaköltségek visszafogására összpontosít, és a munkavállalók és az önálló vállalkozók számára jövő évtől adócsökkentést tartalmaz.

A költségvetési tervezet most a parlament elé kerül, amelynek az év végéig el kell fogadnia. Az intézkedések 35 milliárd eurónyi támogatást foglalnak magukban.

A kabinet elsődleges célja, hogy a jövő év első hónapjaiban elkerülje a recessziót és annak lehetséges társadalmi következményeit. Jövőre például több mint 21 milliárd eurót fordítanak a vállalkozások és a háztartások villany- és gázszámláinak kifizetésére.

Az azonban már most látszik, hogy a költséges intézkedések miatt Olaszország költségvetési hiánya jövőre a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékára emelkedik. Szeptemberben a kormány még 3,4 százalékos hiányt várt. Az uniós adósságszabályok a GDP legfeljebb 3 százalékának megfelelő hiányt tesznek lehetővé. A legújabb becslések szerint 2023-ban a magas infláció miatt az olasz gazdaság jelentős gyengülése várható, és a GDP csak 0,6 százalékkal emelkedik; miközben idén még 3,7 százalékkal nő.

Az olasz kabinet hárommilliárd eurós bevételt vár az olaj- és gázárak emelkedéséből profitáló energetikai vállalatok nyereségére kivetett különadóból. A 33 százalékos adókulcsú illeték az Európai Bizottság által javasolt intézkedéseknek felel meg és egy korábbi rendelet helyébe lép, amely idén számos vállalat részéről bírálatokat váltott ki, több cég tagadta meg a befizetést.

A finanszírozás egyéb lehetséges forrásai közé tartozik hírek szerint a termékek házhozszállítására kivetett adó. Ezzel a kormány aktívan támogatni kívánja az olyan e-kereskedelmi óriások, mint az Amazon által szorongatott kiskereskedőket.

A Meloni-kabinet azt is tervezi, hogy csökkenti a munkavállalók fizetésen kívüli bérköltségeit, ami mintegy 5 milliárd euróval terheli majd az államkasszát, így kívánja segíteni a munkavállalókat arra számítva, hogy a nehezebb megélhetés miatt csökken a kereskedelmi forgalom. Azok a vállalatok, amelyek 36 év alatti alkalmazottakat alkalmaznak, adókedvezményre számíthatnak.

Az egyik legfontosabb választási ígéretét megvalósítva Giorgia Meloni a jelenlegi 65 000 eurós felső határról 85 000 euró éves jövedelemig kiterjeszti az önálló vállalkozók egységes, 15 százalékos adókulcsát.

A műanyagadó és az üdítőitalokra kivetett "cukoradó" 2023 elejére tervezett bevezetését elhalasztották.

Jair Bolsonaro a hírek szerint tart az ellene induló perektől.