Andrea Agnelli elnök, Pavel Nedved alelnök, Maurizio Arrivabene vezérigazgató és további hét tag együtt távozott, az első benyomások alapján valószínűleg John Elkann tulajdonos sugallatára. Ugyan már hetek óta a levegőben volt az esetleges változás, de ilyen lemondási hullámra senki sem számított. A klub sajtóközleménye szerint azért döntöttek így, hogy a „lehető legjobb módon tudják kezelni az aktuális jogi és számviteli problémákat.”
Hogy utóbbi mondta igazából mit is takar? A Consob, olasz pénzügyi hatóság hiányosságokat fedezett fel a Juventus költségvetésében. Ennek alapján a torinói ügyészség másfél éve nyomozást indított a klubban. A Prisma elnevezésű vizsgálat szerint a klub a Covid-19 jelentette válságot használta fel arra, hogy elrejtse a járvány előtt már kialakult pénzügyi problémáit. A feltételezések szerint ezt a tőkemérlegek megváltoztatásával tette: egyrészt fiktív tőkenyereséget jelentett ki, másrészt manőverezett a játékosok fizetésével. Ez ügyben híressé vált a „Ronaldo-papír”, egy, a felek közötti magánmegállapodás, amely szerint a klub kifizetett 20 millió eurót Cristiano Ronaldónak, de ezt nem jegyezte fel a költségvetésében. A nyomozásban érintett Agnelli, Nedved, Arrivabene, valamint további pénzügyi- és sportvezetők, összesen 15 személy, és összességében maga a Juventus is mint jogi személy. A Gazzetta Dello Sport elemzése szerint a feltételezett bűncselekmények a következők: céges kommunikáció hamisítása, piacot célzó hamis közlés, állami felügyeleti jogkör gyakorlásának akadályozása, piaci csalás és nem létező ügyletekre kiállított számlák.
Mindez óriási csapás Torinónak, a Juvénak és az egész Serie A-nak! Véget ért egy korszak – értékelte a helyzetet Marco Castelnuovo újságíró, a Corriere della Sera torinói igazgatója.
Agnelli 12 éves elnöksége alatt az Öreg Hölgynek becézett torinói alakulat 9 scudettót nyert sorozatban és 10 Coppa Italia és Supercoppa trófeát. Voltak kevésbé sikeres pillanatai is, mint a Szuperliga kezdeményezés és ez a nyomozás, qmely végül lemondásra kényszerítette.
Ritkán fordul elő, hogy nem a sporteredmények alapján kell lemondania egy sportvezetőnek – emelte ki Federico Ferri, a Sky Sport sigazgatója. A Juve szurkolói, akik azt remélték, hogy nyugodt karácsony vár rájuk az elmúlt hetek néhány jobb eredménye után, most azon izgulnak, mi lesz így a klubbal? December végén új költségvetést fognak jóváhagyni, és január 18-ára hívták össze a részvényesek közgyűlését, hogy megválasszák az új igazgatótanácsot. Az átmeneti időben a céget a vezérigazgatóként marasztalt Maurizio Arrivabene fogja irányítani a Elkann által kinevezett új ügyvezető igazgatóval, Maurizio Scanavinoval (utóbbi Elkann bizalmi embere, a GEDI médiacsoport vezérigazgatója).
Több név is szóba került az új elnök szerepében, köztük Elkann unokatestvéréé, Alessandro Nasié. A szurkolók ugyanakkor már más döntést hoztak: Alessandro Del Pierót szeretnék a klub elnökeként látni. A volt kapitány így nyilatkozott Los Angelesből, ahol jelenleg él: „Visszamenni Olaszországba, hogy segítsem a Juventust? Nem tudom, mik a terveik, de jól ismerem a klubot.” Majd viccelődve hozzátette: „Egyébként még megvan a torinói házam…”
Távozik a Ferrari csapatfőnöke is
A Juventus tulajdonosa, az Exor N.V. körül nem ez az egyetlen nagy változás, a John Elkann által vezetett holdingcsoport egy másik meghatározó leányvállalatának vezetője is lemondott kedden. Aki pedig nem más, mint Mattia Binotto, a Forma-1-es Ferrari csapatfőnöke. Ugyan már november közepén a Gazzetta dello Sport arról számolt be, hogy a Ferrari és a szakember között az utak hamarosan szétválnak, ezt kezdetben maga az autógyártó a Twitteren cáfolta. „Teljesen alaptalanok azok a találgatások, amelyek egyes médiában megjelentek Mattia Binotto csapatfőnök pozíciójával kapcsolatban.”
Alig két héttel később azonban hivatalosan is bejelentették csapatfőnök távozását. Binotto december 31-én 28 évnyi munka után távozik a csapattól, amelynél 2019 óta volt csapatfőnök, és ezt a pozíciót pont attól a Maurizio Arrivabenétől vette át, aki ugyan lemondott a Juventus vezérigazgatói posztjáról, de mégis visszavették az átmeneti időszakra.
A Charles Leclerc környezetéhez köthető külföldi forrásokra hivatkozó Corriere della Sera szerint a csapatfőnök John Elkann elnök bizalmatlansága miatt döntött volna a lemondás mellett, akivel úgy tűnik, egy ideje megromlott a kapcsolata. John Elkann botrányairól híres testvére Lapo már a Forma-1 ez évi lezárásának apropóján közzétett tweetjében sem említette Binottót: „Az első helyen kell állnunk, meg tudjuk csinálni. Köszönet a Ferrarinak, Charlesnak és Carlosnak, valamint az összes szerelőnek. Jövő évi álmunk, hogy elsőként végezzünk.” A Tuttosport.com szerint Elkann a családdal való egyeztetés után döntött, hogy mind a két téren változtatni kell, mert a cél a győzelem és fenntartani egy bizonyos képet magukról.
A Ferrari várhatóan csak januárban nevezi meg új csapatfőnökét, sajtóinformációk szerint a pozícióra Frederic Vasseur a legesélyesebb, aki 2017 óta a Ferrarival szorosan együttműködő és a 2019-es idény elejétől Alfa Romeo néven induló Sauber istállót vezeti.