Irán;Anglia;futball;világbajnokság;Egyesült Államok;Wales;Katar 2022;

2022-11-29 22:14:00

Anglia átgázolt Walesen, második helyen az Iránt kiejtő Egyesült Államok jutott tovább

Kialakult a katari futball-világbajnokság B csoportjának végső sorrendje.

Az angol és az amerikai labdarúgó-válogatott jutott nyolcaddöntőbe a katari világbajnokság B csoportjából.

A keddi utolsó forduló előtt a kvartett mind a négy tagja reménykedhetett a továbbjutásban, de az angolok nagyon kedvező helyzetben voltak. Ők ezúttal a walesieket győzték le 3-0-ra, így megnyerték a csoportot. Dohában Irán és az Egyesült Államok ki-ki meccset vívott egymással úgy, hogy a döntetlen előbbinek kedvezett. Az amerikaiak végül 1-0-ra diadalmaskodtak, amivel második helyen jutottak a 16 közé. Ezzel az is eldőlt, hogy szombaton Hollandia az Egyesült Államokkal, míg vasárnap Szenegál Angliával találkozik a negyeddöntőbe kerülésért.

B csoport, 3. forduló

Wales-Anglia 0-3 (0-0)

al-Rajjan, Ahmad bin Ali Stadion, 44 297 néző, Játékvezető.: Slavko Vincic (szerb)

Gólszerzők: Rashford (50., 68.), Foden (52.)

Sárga lap: James (29.), Ramsey (61.)

Wales

Danny Ward - Neco Williams (Connor Roberts, 36.), Chris Mepham, Joe Rodon, Ben Davies (Joe Morrell, 59.) - Ethan Ampadu, Joe Allen (Rubin Colwill, 81.) - Gareth Bale (Brennan Johnson, a szünetben), Aaron Ramsey, Dan James (Harry Wilson, 77.) - Kieffer Moore

Anglia

Jordan Pickford - Kyle Walker (Trent Alexander-Arnold, 57.), John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw (Kieran Trippier, 65.) - Jordan Henderson, Declan Rice (Kalvin Phillips, 57.) - Marcus Rashford (Jack Grealish, 75.), Jude Bellingham, Phil Foden - Harry Kane (Callum Wilson, 57.)

II. félidő

50. perc: Rashford 20 méteres szabadrúgásból nagy erővel a kapu bal oldalába csavart (0-1).

52. perc: Davies vesztette el a labdát a saját 16-osa közelében, Kane jobb oldali középre gurítására tökéletes ütemben érkezett a hosszú oldalon Foden, aki közelről nem hibázott (0-2).

68. perc: Phillips ugratta ki Rashfordot, aki betört a 16-oson belülre, majd egy csel után 10 méterről Ward lábai között lőtt a kapuba (0-3).

Noha a háromoroszlános gárda volt biztonságos helyzetben a továbbjutást illetően, mégis hatalmas mezőnyfölényben futballozott. A győzelmi kényszerben lévő walesi gárda szinte csak másodpercekre volt képes megtartani labdát, így el sem jutott a rivális kapujáig. A szünet előtt fokozódott az angol nyomás, de a négy éve elődöntős, tavaly Eb-döntős alakulat nem tudott vezetést szerezni. A második félidő ott folytatódott, ahol az első abbamaradt, csak idő kérdése volt az angol gól megszületése, amire alig öt perc kellett várni a folytatásban, ráadásul két perccel később Foden végleg eldöntötte a három pont és a továbbjutás sorsát. A hitehagyott walesi együttes a kiesésbe beletörődve futballozott a szigetországi rangadón, az angolok kedvükre dolgozták ki az újabb és újabb helyzeteket, melyek közül Rashford használt ki egyet. A kialakult háromgólos különbség még a walesi válogatottra nézve volt hízelgő.

Irán-Egyesült Államok 0-1 (0-1)

Doha (al-Tumama Stadion), 42 127 néző, Játékvezető: Mateu Lahoz (spanyol)

Gólszerző: Pulisic (38.)

Sárga lap: Hosszeini (77.), Hosszein Kanaanizadegan (84., a kispadon), Dzsalali (96.), illetve Adams (43.)

Irán

Alireza Bejranvand - Ramin Rezajan, Madzsid Hosszeini, Morteza Puraligandzsi, Milad Mohammadi (Ali Karimi, 45+2.) - Szaed Ezatolahi - Ahmad Nurollahi (Mehdi Torabi, 71.), Ehszan Hadzsafi (Abolfazl Dzsalali, 71.) - Ali Golizadeh (Karim Anszarifard, 77.), Sardar Azmun (Saman Goddosz, a szünetben), Mehdi Taremi

Egyesült Államok

Matt Turner - Sergino Dest (Shaquell Moore, 82.), Cameron Carter-Vickers, Tim Ream, Antonee Robinson - Tyler Adams - Weston McKennie (Kellyn Acosta, 65.), Yunus Musah - Tim Weah (Walker Zimmerman, 82.), Joshua Sargent (Haji Wright, 77.), Christian Pulisic (Brenden Aaronson, a szünetben)

I. félidő

38. perc: McKennie ívelt remekül a jobb oldalon felfutó Dest elé, aki az alapvonaltól nem messze középre fejelte a labdát, a berobbanó Pulisic pedig a kapu torkából a hálóba lőtt (0-1).

A két ország közötti feszült politikai helyzet ellenére a játékosok a himnuszok után kezet fogtak egymással, és az első félidőben végig sportszerűen futballoztak. A nyitó játékrészben szinte végig az amerikai gárda irányított, komoly labdabirtoklási fölényben játszott, ugyanakkor helyzetekig sokáig nem tudott eljutni az irániak rendkívül fegyelmezett és jól záró védekezése miatt. A félidő hajrájában aztán egy szép támadás végén megszerezték a vezetést az amerikaiak, így előnnyel mehettek pihenni. A folytatásban Irán igyekezett bátrabban, nyíltabban futballozni, ám a második félidő első felében is az amerikaiak voltak meggyőzőbbek. Az idő múlásával Gregg Berhalter tanítványai fáradni látszottak, teljesen átengedték a területet riválisuknak, akik többször közel kerültek az egyenlítéshez, ám minden helyzetüket kihagyták, az utolsó pillanatokban pedig hiába reklamáltak büntetőt, így 1-0-ra kikaptak és búcsúztak a világbajnokságtól.