tüntetés;tankerület;Karinthy Frigyes Gimnázium;

Elindult a menet, a tankerület épülete elé vonultak tüntetni a Karinthy Frigyes Gimnázium kirúgott tanárai

Hat kollégájuk elbocsátása után pénteken az iskola hét pedagógusa figyelmeztetést kapott polgári engedetlenség miatt.

A Külső-Pesti Tankerület épületéhez vonultak pénteken kora délután a Karinthy Frigyes Gimnázium tanárai és a diákjai, tiltakozásul az ellen, hogy szerdán az iskolából hat pedagógust bocsátottak el polgári engedetlenség miatt.

Az indulást 12:15-re hirdették meg, és bár előtte fél órával még csak néhányan lézengtek iskola előtt, a diákok ki-be jártak. Az elbocsátott tanárok közül páran meghatottan ölelgették egymást, dél körül már elkezdtek gyűlni a diákok is, előkerültek „A csend nem rend!”, „Veletek vagyunk!” feliratú táblák. Dél után nem sokkal aztán már az zúgott:

„Szabad ország, szabad oktatás!”,

12 óra 7 perckor végül elindult a menet. A tankerület bezárt épülete előtt egy raklapokból összerakott színpadon Berta Beáta, az iskola egyik tanára szólalt fel, szerinte a cél megmutatni, hogy kik azok az emberek, akiket kirúgtak, kik azok a gyerekek, akik tanár nélkül maradtak. Felsorolták a kirúgott tanárok nevét,

van köztük, aki 80, más 120 vagy 200 diákot tanított.

Az egyik kirúgott tanárnő, Horváth Brigitta osztályfőnök is volt. – Elvettek tőlünk az osztályfőnökünket és egyben magyartanárunkat, akinek első kérése az volt, hogy személyes levélben meséljen magáról. Ő egy olyan ember, akihez bárki fordulhatott. A tanárnőnek kéne jövőre feltűzni ránk a szalagokat. Dühösek vagyunk, elegünk van és kérjük vissza az osztályfőnökünket – mondja az egyik diák.

Ő vett rá arra, hogy szeressem amit tanulok. Szégyelljek magukat, amiért ilyen tanárokat vettek el tőlünk. Mindenki nevében mondhatom, ezt mi nem fogjuk hagyni – fakad ki ezután egy másik tanár, Pfeiffer Norbert diákja. Méltatják Rábai János magyar- és médiaszakos tanárt és osztályfőnököt is, aki 2021-ben az év tanára volt a gimnáziumban.

Hogy lehet az év tanárát kirúgni? 

– kérdezi valaki. Egy végzős diák ezután arról mesél, hogy az osztályfőnöke egy hete mosolyogva tűzte fel rájuk a szalagokat. – Miután kirúgták, az első dolga az volt, hogy maga helyett keressen valakit, hogy jó kezekben tudja az osztályát. Mi a könnyeinkkel küszködünk, hihetetlenül dühösek vagyunk, de itt vagyunk és mérhetetlenül büszkék vagyunk önre – mondja. A kirúgott tanárok egy része meghatottan törölgette a könnyeit.

A demonstráció délután 1 órakor véget ért.

Szerdán egy belügyminisztériumi közleményből derült ki, hogy három budapesti gimnázium összesen nyolc tanárát bocsátják el, ami hatalmas felhördülést keltett, aznap este a tárca épülete előtt 500-600 ember tüntetett, a tiltakozás folytatódott csütörtökön is Fazekas Mihály Gimnáziumban és máshol. Csütörtökön a Fazekas Mihály Gimnáziumnak 14 tanára kapott figyelmeztetést, ezt ma a Telex információi szerint a hét olyan figyelmeztetés követte, amelyet a Karinthy Frigyes Gimnáziumnak küldtek.

Bár a tanárokat a diákok állítólagos érdekeire hivatkozva küldték el – a Belügyminisztérium büszkélkedett is azzal, hogy a tárca elvi álláspontjának megfelelően –, az elbocsátásuk gyakorlatilag ellehetetleníti az iskola működését. 

A Karinthy Frigyes Gimnázium október 5-én beszállt a pedagógusok világnapján rendezett megmozdulásokba, egyik tanára pedig közzétett egy videót arról, hogy bár magyarországi és nemzetközi tanulmányi versenyeken kiválóan szereplő diákjai vannak, az épület folyamatosan beázik, penészedik és pusztul. Október 6-án Hutai László igazgatót be is hívták a Külső-Pesti Tankerületi Központba, ahol Rábel Krisztina tankerületi igazgató átadott neki 24 névre szóló levelet azzal, hogy azokat adja át annak a 24 tanárnak, akik részt vettek az október 5-én polgári engedetlenségi akcióban. Másnap egyszer már több százan, pedagógusok, szülők és támogatók a tankerület épületéhez vonultak, hogy személyesen Rábel Krisztinától vegyék át a polgári engedetlenségben részt vevő tanároknak címzett levelet.