Tudomány;vírus;hőmérséklet;megfázás;

- A hideg nem kedvez az orr immunitásának

Már kis hőmérsékletcsökkenés hatására is elvesztjük az ellenállóképességünk felét, ezért fázunk meg könnyebben, ha itt a hűvös idő.

Nem csak télen tudunk megfázni, hanem nyáron is, ha éppen úgy adódik, hiszen betegségeket okozó vírusok és baktériumok is mindig és mindenhol körülvesznek minket, viszont tény, hogy a meghűlés és következményei gyakoribbak a hűvösebb időben. Az ok a legújabb tudományos kutatás fényében egyszerű: a hideg levegő önmagában gátolja az immunrendszer normális működését. Ami most bebizonyosodott az az, hogyha orrüregünk belső hőmérséklete 5 Celsius fokkal csökken, akkor a vírus- és baktériumpusztító sejtjeink milliárdjainak száma csaknem 50 százalékkal csökken. Erről a bostoni tudósoknak az Allergia és klinikai immunológia című lapban kedden megjelent közleménye számol be. “A hideg levegő azért hozható kapcsolatba a vírusos fertőzésekkel, mert alapvetően elvesztjük az immunitásunk felét már kis hőmérsékletcsökkenés hatására is” - mondta Benjamin Bleier fül-orr-gégész, a Harvard bostoni orvosi karának docense, a tanulmány egyik szerzője. Azonban ezt a tényt még csak laboratóriumi kísérletek erősítették meg. A valós életben az ilyen kísérletek eredményét vagy sikerül megerősíteni, vagy nem.

A magyarázat az, hogy átlagos hőmérsékleten, amint a légzőszervekre veszélyes vírusok vagy baktériumok megtámadják az orrunkat - amely a fő belépési pontjuk -, az elülső rész azonnal érzékeli őket, jóval azelőtt mielőtt a hátsó résznek tudomása lenne erről. Az elöl lévő, orrunkat bélelő sejtek a mini változatuk másolatainak (EV) milliárdjait kezdik el termelni, amelyek úgy pusztítják a behatolókat, hogy csalétekként működnek, és magukhoz vonzzák őket a valódi sejtek helyett. Azért hatékonyak, mert hússzor több receptor is lehet a felszínükön, amelyekkel meg tudják ragadni a kórokozókat. Azután a valódi sejtek az orrváladékba küldik őket, így megakadályozzák, hogy a betolakodók beljebb lévő céljukhoz jussanak, és ott megsokszorozódjanak. Ha vírusok támadása alatt vagyunk, akkor a sejten kívüli védekező kópiák, EV-k száma 160 százalékkal megnő. Ha azonban akár 15 percig is hidegebb van, és az orrhegyünk belső hőmérséklete csak 5 Celsius fokkal is csökken, ez az immunhatás csaknem a felére esik. Az EV-k száma 42 százalékkal csökken, a felszínükön a receptorok száma pedig 70 százalékkal is kevesebb lehet, ami miatt sokkal kevésbé “ragadósak”. Ezek a hatások együtt 50 százalékkal kisebb védelmi képességet eredményeznek. Éppen ezért a további kutatások olyan helyi hatású gyógyszerekre kell, hogy irányuljanak, amelyek becsapják az orrot azt ,,állítva", itt vannak a kórokozók, több védekező sejtet kell termelnie. Addig is a megoldás egyelőre a maszk, ami nem csak szűri a kórokozókat, de melegen is tartja az orrot. Eggyel több ok, hogy viseljük.  

Szövetségi nyomozással kell szembenéznie Elon Musk projektjének, miután a tesztek során 1500 állatot öltek meg.