Az idén ismét rekordot döntött a világszerte bebörtönzött újságírók száma; a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű amerikai újságírójog-védő szervezet szerdán ismertetett összesítése szerint az idén decemberig 363 újságírót fosztottak meg szabadságától.
Mint arra felhívják a figyelmet, ez
20 százalékkal (!) nagyobb a tavalyi 293-hoz képest, amely szám akkor szintén rekordnak számított.
A legtöbb újságírót – sorrend szerint –
Iránban,
Kínában,
Mianmarban,
Törökországban és
Belaruszban börtönözték be.
A CPJ szerint a jelenség mögött álló legfőbb indok az, hogy az autoriter rendszerek így próbálják meg kordában tartani a koronavírus-járvány és az Ukrajna elleni orosz háború nyomán súlyosbodó gazdasági visszaesés okozta növekvő elégedetlenséget.
Iránban több tucat újságírót tartóztattak le a rendszerellenes tüntetések nyomán letartóztatott mintegy 14 ezer ember között. Az országossá váló és az iráni vezetők leváltását követelő tiltakozásokat egy fiatal nő, a 22 éves Mahsza Amini halála váltotta ki, aki rendőrségi őrizetben vesztette életét. A fiatal nőt az erkölcsrendészet vette őrizetbe a hidzsáb állítólagos „helytelen” viselete miatt. Az Iráni Emberi Jogi Aktivisták (HRAI) állítása szerint legalább 488 ember vesztette életét az összecsapásokban, nemrég pedig – mint arról a Népszava is beszámolt – a hatóságok már a második tüntetőt végezték ki a tiltakozásokkal összefüggésben.
Ismét kivégeztek egy tüntetőt IránbanLegalább 58 gyerek és tinédzser vesztette életét az iráni tüntetésekenMint azt a CPJ kiemeli, a tüntetések kezdete óta letartóztatott 49 újságíró között feltűnően nagy a nők aránya; 22 női újságírót tartóztattak le.
Elképesztő brutalitással támadja a karhatalom Iránban a tüntető nőket