Lungo Drom;Farkas Flórián;NAV;adónyomozás;

- Bizonyítottság hiányában

Azok a roma vezetők, akik pitiáner ügyek miatt eljátsszák a társadalom bizalmát, óriási hibát követnek el. A személyes karrierjük pedig megy a lecsóba.

Emlékszik még valaki? Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt erről 2015 végén egy parlamenti bizottsági meghallgatáson. Szavait fideszes képviselőtársának, a miniszterelnöki biztossá is kinevezett Farkas Flóriánnak, a Lungo Drom elnökének címezte. A megszeppent roma politikus úgy látta helyesnek, ha védekezés helyett mély hallgatásba burkolózik.

Hadházy Ákos ellenzéki képviselő feljelentésére ekkor már zajlott a nyomozás a Híd a munka világába foglalkoztatási szövetkezet gyanús ügyletei miatt.

A Híd a munka világába 2014 tavaszán alakult az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) közreműködésével. Mindkettőnek, a foglalkoztatási szövetkezetnek és a roma testületnek is Farkas Flórián volt az elnöke. A program eredetileg a cigányság felzárkózását szolgálta volna, működése azonban gyorsan botrányba fulladt.

A Balog Zoltán vezette Emberi Erőforrások Minisztériuma tizenkét szabálytalansági eljárást indított a kétes kifizetések miatt. A humántárca arra jutott, hogy a „foglalkoztatási szövetkezet nem lesz képes ellátni előírt tevékenységét”, később 1,6 milliárd forintot követelt vissza.

Nagyüzemi módon folyt a pénzköltés. Gellérthegyi székház, kocsibérlések, bútorvásárlás, tanulmányok... Mindennek azok a romák, akik támogatására elvileg létrehozták a programot, semmi hasznát nem látták. A szövetkezet körül forgolódó emberek bérére ellenben elment 737 millió forint. Az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az OLAF is szabálytalanságok sorát tárta fel.

Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos egy januárban nyilvánosságra került, titokban rögzített hangfelvételen közölte, hogy Farkas Flóriánt a körülötte lévő botrányok „tömkelege” miatt „nem lehet újraépíteni”. Személye lejáratódott nemcsak a cigányok, hanem – ami a kormánybiztos szerint még nagyobb gond – a fideszesek körében is.

Úgy látszott, hogy a Fidesszel szövetséges Lungo Drom elnöke valóban kegyvesztetté vált: tavasz óta már nem tagja az Országgyűlésnek. A régóta tartó nyomozás azonban sehogyan sem akart lezárulni. Nagy nehezen odáig sikerült eljutni, hogy öt embert kihallgattak gyanúsítottként. Farkas Flórián nem volt közöttük.

Végül, láss csodát, a gyanúsítottak sem kerültek bíróság elé. A Fővárosi Főügyészség a minap fölöttébb szűkszavúan hírül adta, hogy a Híd a munka világa ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal „bizonyítottság hiányában” megszüntette az eljárást. Ehhez több mint hét évre volt szükség.

Jogi értelemben tehát, gondoljunk bármit a történtekről, Farkas Flórián: tiszta. A kérdésre viszont, hogyan fordulhatott elő, hogy a kínosan hosszúra nyúló nyomozás után sem sikerült megtalálni a felelőst (vagy felelősöket) egy olyan ügyben, amely még a fideszes kormány szerint is tocsogott a szabálytalan pénzköltésekben, nem érkezett válasz. Ha tippelnünk kell, akkor azért nem, mert nincs – erre sincs – elfogadható magyarázat.