Az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) pénteki rendkívüli közgyűlése előtt a testület több elnökhelyettesét arról kérdeztük, mit szól ahhoz, hogy a Fővárosi Főügyészség közölte: bizonyítottság hiányában megszüntették a nyomozást a Híd a munka világába foglalkoztatási szövetkezet ügyében.
Lakatos Oszkár (Phralipe) elmondta, hogy nehezen tudja felfogni azt, ami történt. Több mint hét évig tartott a nyomozás, a hatóság sok tanút hallgatott meg, rengeteg iratot foglalt le. És akkor ez a vége? Az ATV csütörtöki esti műsorában kiderült, hogy az újonnan létrehozott Integritás Hatóság az ügyészséghez fordul, betekintést kér az iratokba. Lakatos Oszkár reménykedik abban, hogy az Integritás Hatóság lépésének lesz eredménye.
A Híd a munka világába szövetkezetet Farkas Flórián fideszes képviselő, a Lungo Drom elnöke vezette, aki akkoriban az ORÖ elnöke is volt egy személyben. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) súlyos szabálytalanságokat talált a szövetkezet működésében, a programban közreműködő ORÖ-től 1,6 milliárd forintot követelt vissza. Az ORÖ végül 300 millió forintot fizetett.
Ifjabb Farkas László (Fiatal Romák Országos Szövetsége, Firosz) lapunknak nyilatkozva erre a bizonyos 300 millióra utalt. „Ha megszüntették a nyomozást, akkor ez azt jelenti, hogy jogtalanul követelték tőlünk vissza a pénzt? Visszakérhetjük azt a 300 millió forintot, amit befizettünk a minisztériumnak?” – kérdezte. Ha így van – tette hozzá mosolyogva –, akkor hálás Farkas Flóriánnak, hiszen szerzett 300 millió forintot az ORÖ-nek.
Dancs Mihály (Roma Polgárjogi Mozgalom) is viccesre vette a figurát. „Már hét évvel ezelőtt is az volt a véleményem: kétség sem fér hozzá, hogy itt senki se bűnös” – jelentette ki a közelben lévő képviselőtársai nagy derültségére.
Megszólaltattuk Csóka Jánost, a Lungo Drom frakcióvezetőjét is, aki hangsúlyozta, hogy természetesen örül a nyomozás megszüntetésének. „Mindig is mondtuk, hogy ez nagy részében politikai támadás volt” – magyarázta. Próbáltuk megtudni, hogy szerinte honnan indulhatott a politikai támadás. A fideszes Balog Zoltán vezette Emmi részéről, amely szabálysértőnek minősítette 1,6 milliárd forint felhasználását? Csóka János némi hallgatás után csak annyit mondott, hogy ezzel kapcsolatban az Emmi-t kell megkérdezni. (Ez bajos lesz: az Emmi már nem létezik.)
Farkas Félix (Lungo Drom) volt parlamenti szószóló is megjelent az ORÖ közgyűlésén. „Ha nincs bűncselekmény, akkor nincs kit megbüntetni” – szögezte le, amikor rákérdeztünk Farkas Flórián szerepére. Aztán hozzátette, hogy alaptalan vádaskodások helyett inkább a cigányság összefogására van szükség.
Rátérve a közgyűlésre: napirend előtt Lakatos Oszkár, az elnöki teendőket ellátó elnökhelyettes bejelentette, felszólító levelet küld azoknak a képviselőknek, akiknél az ORÖ tulajdonában lévő tárgyi eszközök (például bútorok) vannak, hogy szolgáltassák vissza azokat.
A Belügyminisztériummal történt egyeztetés után a meghívóban szereplő napirendek közül jó néhányat töröltek. Ezek közé tartozott az a napirendi pont is, amely az ORÖ-ben működő tanácsnokok számát 40-ről 22-re csökkentette volna. A Belügyminisztérium a roma testület értésére adta, hogy a tanácsnoki rendszer működését ellenőrizhetetlennek és indokolatlannak tartja, ezért egyetlen tanácsnok juttatását sem hajlandó finanszírozni.
Az ORÖ etikai kódexet fogadott el.
Ebben egyebek között elvárásként fogalmazódik meg, hogy képviselői tevékenysége során az ORÖ tagja „ne tegyen megalapozatlan vagy feladat- és hatáskörét meghaladó ígéretet a gondjaikkal őket megkereső polgároknak, de az általa tett ígéretét – ha azt indokolt körülmény nem gátolja vagy akadályozza – tartsa be”, továbbá a „polgárokkal kapcsolatban tanúsítson empátiát és megértést. Magatartása ne legyen durva, elutasító vagy bármely más módon sértő”.
Közéleti szereplése alkalmával az ORÖ képviselője „ne vállaljon képességét és lehetőségét meghaladó feladatokat; legyen tudatában a társadalomban elfoglalt helye súlyával; kötelességtudó, következetes, pontos, lelkiismeretes, igazmondó, törvénytisztelő, megértő, barátságos, szívélyes, közvetlen magatartásával erősítse az önkormányzat és szervei, intézményei iránti bizalmat”, valamint „mellőzze a nyilvánosság minden fórumán a személyeskedést és a sértő, megalázó kifejezéseket, tartsa tiszteletben vitapartner emberi méltóságát”.
Az etikai kódex megsértése esetén az érintett képviselő önkormányzati megbízatásának, bizottsági tagságának visszavonását kezdeményezhetik.