A február 24-én kirobbant orosz invázió az ukrán kiadók helyzetét is nagyon megnehezíti, hisz a raktárak folyamatosan megsemmisülnek, a logisztika tönkremegy és az alkalmazottakat kitelepítik – számolt be róla a Publishers Weekly nevű nemzetközi, könyvkiadással foglalkozó weboldal, amelyet a Könyvesmagazin.hu szemlézett.
November végén amerikai írók delegációja utazott Kijevbe, hogy bemutassa a PEN America és a PEN Ukraine szervezetek által összeállított új jelentést, mely a háborúnak az ukrán kultúrára gyakorolt hatásáról szól. A dokumentumban szerepel, hogy az ukrán kormány legalább negyvenkilenc könyvtár és archívum megrongálódását és megsemmisülését dokumentálta. Okszána Bojarinova, az Ukrán Könyvtári Szövetség elnökségi tagja augusztusban arról számolt be, hogy a mintegy 15 000 ukrán könyvtárból 2475 bezárt a háború következtében, további 21 pedig teljesen megsemmisült. A dokumentum szerint orosz katonák számos város nyilvános könyvtárából foglaltak le és semmisítettek meg ukrán irodalmat és ukrán nyelvű könyveket, valamint múzeumokat is kifosztottak. Összességében több mint ötszáz kulturális intézményt érintett a háború.
Mindezek ellenére az ukrán kiadóipar továbbra is működik. A Chytomo, az ukrán kiadói ágazat online kereskedelmi magazinja által végzett felmérés szerint szeptember végén az ukrán kiadók 85,9%-a működött, szemben az áprilisi 39%-kal, a fennmaradó 14,1% pedig legalább részben. A kiadók 10%-a azonban kénytelen volt költözni, 28,6%-a pedig a háború miatt áthelyezte alkalmazottait vagy tevékenységét.
Számos könyvkiadót bombáztak le, különösen Harkivban, a nyomdaközpontban, ahol az ország három legnagyobb nyomdája található. A Chytomo jelentése szerint a legtöbbet szenvedett kiadók között van a Ranok, amelynek egy raktára megsemmisült, és több könyvesboltja megrongálódott, összesen mintegy 450 000 dolláros veszteséggel. Összességében az ukrán kiadók 18,5%-a szenvedett komoly károkat a harcok miatt.
A háború elején sok ukrán kiadónál csökkentek az eladások a könyvesboltok bezárásával, és a digitális terjesztésre összpontosítottak, gyakran ingyenesen kínálva az e-könyveket. A Chytomo felmérése szerint mára a vásárlók újra felkeresik az üzleteket, és az értékesítés is visszatér a normális kerékvágásba. Egyes ukrán kiadók most az eladások növekedéséről számolnak be, mert az ukránok újból megtagadták az orosz könyvek olvasását, a hiányt pedig a hazai könyvek pótolják.