Kedden délután is Ukrajna-szerte légiriadót rendeltek el, az orosz hadsereg folytatta a kelet- és dél-ukrajnai városok bombázását. A leghevesebb harcok a Liszicsánszktól északnyugatra fekvő Kreminna városában dúltak, mivel az orosz hadsereg folytatja erőinek felújítását a térségben.
A megszállók sürgős és kényszerű evakuálási műveletre készülnek Enerhodarban, jelentette be az Ukrán Nemzeti Ellenállási Központja. Az evakuálási előkészületek azt sugallják, hogy az oroszok feladni készülnek a tavasz óta ellenőrzésük alá került zaporizzsjai atomerőművet, Európa legnagyobb ilyen létesítményét.
A lakosság evakuálása elvileg önkéntes, de minden eddigi tapasztalat az ellenkezőjét mutatja. A sikeres ukrán ellentámadás következtében az orosz erők több ukrán települést kényszerültek feladni, ahonnan a lakosságot ismeretlen helyre deportálták. Gyerekeket gyűjtöttek össze, akiket vélhetően oroszországi átnevelő központokba küldtek. Enerhodarban is hasonló forgatókönyv íródik, 200 gyereket máris összegyűjtöttek.
Ha az atomerőművet is fel kell adnia az orosz haderőnek, az már-már elviselhetetlen presztízsveszteséget fog jelenteni Putyin seregének. Zaporizzsja egyike annak a négy ukrán régiónak, amelyet Oroszország illegálisan annektált a szeptemberi látszat-népszavazások eredményére hivatkozva. Annak ellenére, hogy Moszkva ezeket a déli és kelet-ukrajnai területeket orosznak tekinti, valójában nem sikerült teljes mértékben ellenőrzése alá vonnia, és az orosz hadsereg kénytelen volt az elfoglalt részekből is több helyen kivonulni.
A fronthelyzet alakulása alapján egyenesen meglepő a Kreml ragaszkodása ahhoz a korábbi álláspontjához, miszerint a háború befejezéséhez Kijevnek feltétel nélkül el kell fogadnia Moszkva követeléseit. Miután vasárnap Putyin bejelentette, hogy Oroszország kész tárgyalni Ukrajnával és nyugati szövetségeseivel, természetesen az orosz feltételek mentén, hétfőn Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is bejelentette: február végéig csúcstalálkozót szeretne az ukrajnai békéről a kijevi kormány, lehetőleg az ENSZ közvetítésével. Kuleba a béketárgyalások előfeltételéül kikötötte Ukrajna teljes területi helyreállítását, beleértve a Krím-félszigetet is, Oroszország meghívását pedig csak azt követően tudja elképzelni, miután már a háborús bűnökért nemzetközi törvényszék elé állították. A moszkvai reakciót Szergej Lavrov közvetítette. Az orosz külügyminiszter azt üzente Kijevnek, hogy Oroszország feltételei ismertek, azt ajánlja, hogy az ukránok teljesítsék ezeket a saját érdekükben, „máskülönben az orosz hadsereg fogja eldönteni a dolgot".
Dmitrij Medvegyev szerint jövőre Lengyelország és Magyarország felosztja egymás közt Nyugat-UkrajnátA háború jövőre is velünk marad, csak találgatni lehet, hogyan és mikor érhet végetSokan sírva jöttek Ukrajnából, Orbán lett az új Gyurcsány, a fiatalok csak nem akartak hülyén meghalni – Galéria a Népszava legjobb képeiből V.