kőolaj;Vlagyimir Putyin;

Vlagyimir Putyin aláírta, hogy csak azoknak országoknak adnak el olajat, amelyek nem fogadták el az árplafont

Ehhez hasonló lépésekre a hidegháború idején sem volt példa. 

Régóta várt rendeletet hozott meg kedden a háborús agresszor orosz elnök: aláírta azt a rendeletet, amely február elsejétől öt hónapra megtiltja a nyersolaj és az olajtermékek szállítását, azoknak az országoknak, amelyek ragaszkodnak az árplafonhoz - írja a Reuters.

A G7, az Európai Unió és Ausztrália ebben a hónapban állapodott meg, hogy az orosz nyersolajért nem lehet többet adni, mint 60 dollárt. A lépés december ötödikén lépett életbe.

Oroszország a világ második legnagyobb olajexportőre Szaúd-Arábia után, az eladási folyamat jelentős megakadása kihatással lehet a globális piacokra is. A Kreml honlapján közzétett indoklás szerint a rendelet válasz „az Egyesült Államok és külföldi államok, valamint a hozzájuk csatlakozó nemzetközi szervezetek barátságtalan és a nemzetközi joggal ellentétes intézkedéseire”.

Mint fogalmaznak, 

„az orosz kőolaj és kőolajtermékek szállítása tilos azoknak a külföldi szervezeteknek és magánszemélyeknek, amelyek az ilyen szállításokról szóló szerződésekben közvetlenül vagy közvetve maximális árrögzítési mechanizmus alkalmazását irányozzák elő”.

Hangsúlyozzák, hogy a tilalom a feldolgozás minden fázisára vonatkozik, egészen a végső felhasználóig. Az árplafon - amelyre még a Nyugat és a Szovjetunió közötti hidegháború idején sem volt példa - Moszkva ukrajnai katonai erőfeszítéseinek megbénítását célozza. Egyes elemzők szerint az ársapkának aligha lesz azonnal hatása Moszkva olajbevételeire. 

Anton Sziluanov pénzügyminiszter azonban kedden azt mondta, hogy Oroszország költségvetési hiánya 2023-ban a GDP tervezett 2 százalékánál nagyobb lehet, mivel az olajárplafon leszorítja az exportbevételeket, ami további költségvetési akadályt jelent Moszkva számára. A G7-ek árplafonja lehetővé teszi a nem uniós országok számára, hogy továbbra is importáljanak tengeri szállítású orosz nyersolajat, de megtiltja a hajózási, biztosítási és viszontbiztosítási társaságoknak, hogy orosz nyersolajszállítmányokat szállítsanak világszerte, kivéve, ha azt a plafonárnál alacsonyabb áron adják el. Az uniós országok külön embargót vezettek be, amely megtiltja számukra, hogy orosz kőolajat vásároljanak a tengeren. Az orosz uráli olaj kedden az ársapka alatti, 56 dolláros szinten mozgott a piacokon. A Brent nyersolaj a hírre minimálisan emelkedett, s kedden este 85,1 százalékon állt.