Az ötezer alkalmazottat foglalkoztató kohászati és fémmegmunkáló dunaújvárosi nagyüzem vasas szakszervezetének elnökétől, Molnár Lászlótól viszont megtudtuk, hogy a felszámoló ígéretet tett arra: a dolgozók januárban is megkapják teljes bérüket. Ennek a kifizetésnek a nagyobb részét a bérgaranciaalapból állják majd.
A cég gyáregységei közül egyedül a kokszoló működik, mivel azt, ha leállítanák, nem lehetne újraindítani. Ám a kokszoló is csak kapacitása töredékén üzemel. A hetekkel-hónapokkal ezelőtt leállított többi gyáregység – így a kohók és a hengerművek – továbbra sem termel. Ezért a vasműben dolgozók túlnyomó többségének karbantartás tölti ki a munkaidejét.
Kényszerszabadságra viszont nem küldtek senkit, és elbocsátások sem voltak a cégnél.
Molnár László szerint – valószínűleg – ezután sem lesznek leépítések, mert vannak vevőjelöltek a Dunaferr-re, s ha elkelne a cég, az új tulajdonos megfelelő szakembergárda nélkül nem tudná tartósan működtetni a gyárkomplexumot.
Az elmúlt években amúgy is sok szakember elhagyta a Dunaferrt, mivel nem láttak esélyt arra, hogy az adósságai miatt a termelését visszafogó vasmű talpra álljon. Most viszont, annak hírére, hogy a - felszámolásig orosz többségi tulajdonban lévő - gyárnak új gazdája lehet, megállt a dolgozók elvándorlása, mondta az érdekképviseleti vezető.
December közepén írtunk róla, hogy a Kelet-Európában számos gyárat tulajdonló fémmegmunkáló részvénytársaság, a londoni székhelyű Liberty Steel tárgyalt a magyar kormánnyal a Dunai Vasmű megvásárlásáról. Ugyanakkor a kiszivárgott hírek szerint a Liberty nincs olyan pénzügyi kondícióban, hogy egyedül megvegye Dunaferrt, ezért egy kínai befektetőt vagy a magyar államot szeretné partnerként bevonni az üzletbe.
Pintér Tamás, Dunaújváros jobbikos polgármestere ugyanakkor arról tájékoztatta lapunkat, hogy immár egy ukrajnai cégóriás, a Metinvest is tárgyal a vasmű esetleges megvételéről.
Az interneten fellelhető adatok alapján a szén- és ércbányászattal, ércfeldolgozással és fémárutermeléssel foglalkozó, Olaszországban, az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Bulgáriában vállalkozásokat üzemeltető gazdasági társaságnak 90 ezer alkalmazottja van, és 2021-ben a cég árbevétele meghaladta a 21 milliárd dollárt.
Korábban írtunk arról is, hogy a Dunaferrt 2004-ben ukrán befektető, a Taruta-csoport vásárolta meg a magyar államtól, aztán 2008-ban az ukránok a cég többségi részvénycsomagját orosz befektetőknek adták el. A 2010-es évek végén még 300-350 milliárd forint árbevételű, nyereségesen gazdálkodó vasmű lejtmenetében szerepe volt annak, hogy az orosz és az ukrán tulajdonosok nem tudtak együttműködni (a részvényesek viszonyát – vélhetően - a két ország közötti háború lehetetlenítette el végleg). Azt, hogy megint ukrán befektetők érdeklődnek a vasmű iránt, Dunaújvárosban sokan gyanakodva fogadják. Pintér Tamás azonban elmondta, hogy a Metinvestnek nincs semmilyen kapcsolata a vasmű korábbi ukrán tulajdonosaival. A polgármester tárgyalt a Metinvest egyik közvetítőjével, és e beszélgetések alapján Pintér úgy látja, az ukrán vevőjelölt szándékai komolyak, és a cég pénzügyi, valamint szakmai háttere meggyőző.