„Érdemi észrevétel nem érkezett” – ezzel a megjegyzéssel foglalta össze honlapján a Belügyminisztérium a jelentős megütközést keltett egészségügyi reformrendeletekről szóló társadalmi egyeztetést. A megállapítás több szempontból is sajátos: kevés időt adott a kormányzat a véleményezésre, de a szakmai szervezetek valójában így is összesen több mint százezer karakterben fejtették ki álláspontjukat a rendeletekről.
Mint arról többször írtunk, alig egy hetük volt a szakmai szervezeteknek reagálni az egészségügy átalakításáról szóló törvénymódosítások rendelet-tervezeteire. Az érintett köztestületek, így a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Orvosi Kamara, valamint a Független Egészségügyi Szakszervezet is elküldte korrekciós javaslatait a szaktárcának. Az érintettek honlapjain nyilvánosan elérhető dokumentumok alapján mintegy 150 ezer karakternyi vélemény érkezhetett az érintett szabályozáshoz. Az alapellátó fogorvosok például az új minőség-mutatók bevezetésével kapcsolatban éltek éles kritikával. Az orvosi kamara utóbb kifogásai nyomatékosításra bejelentette: februárra összehívja országos küldöttértekezletét.
A rendeletekkel kapcsolatban azt kifogásolták, hogy azok szerint súlyos ellátásbiztonsági és hozzáférési kockázatot eredményeznek. A végül kihirdetett rendeletből a tervezethez képest egyetlen passzus maradt ki az, amely a magánszektorban dolgozó orvosok húsz órás kötelező állami munkavégzéséről szólt. Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely kancelláriaminiszter utóbb azt nyilatkozta, hogy „számtalan jogos kritika és kétség merült fel.”
Mindezek után némileg meglepő, hogy a tárca honlapján az érintett rendeleteknél azt írták: „Társadalmi egyeztetés kezdete: 2022. december 16. Társadalmi egyeztetés vége: 2022. december 24. Beérkezett észrevételek: A társadalmi egyeztetés során érdemi észrevétel nem érkezett.”
Megkérdeztük a tárcát, miként lehetséges, hogy az elküldött több mint 100 ezer karakternyi szakmai véleményben nem találtak értékelendőt, de eddig nem érkezett válasz.