Az a súlyos veszély fenyeget, hogy a jogállamiság jogtalan államisággá válik a világban - figyelmeztetett helyi idő szerint csütörtökön António Guterres ENSZ-főtitkár, kiemelve az Ukrajna elleni orosz agressziót, az afrikai Száhel-övezetben végrehajtott államcsínyeket, Észak-Korea jogellenes nukleáris fegyverkezését és a nők jogainak példátlan mértékű csorbítását Afganisztánban. A portugál politikus kitért a mianmari puccsra is, melyet erőszakspirál, elnyomás és az emberi jogok súlyos megsértése követett, valamint Haitire, ahol bűnbandák kerítették hatalmukba az országot.
A volt portugál kormányfő a jogállamiság megsértésének példájául az Ukrajna elleni orosz támadást említette konkrétan, hozzátéve, hogy a háború humanitárius és emberi jogi katasztrófához vezetett, gyerekek egész nemzedékét traumatizálta és felgyorsította a globális élelmiszer- és energiaválságot.
A jogállamiság az egyetlen dolog, amely elválasztja egymástól a békét, a biztonságot és a hatalomért és az erőforrásokért folytatott brutális küzdelmet. Bármilyen terület erőszakkal vagy fenyegetéssel elkövetett elcsatolása sérti az ENSZ alapokmányát és a nemzetközi jogot
– fogalmazott Guterres.
A főtitkár a jogállamiságot az Egyesült Nemzetek alapkövének nevezte, és arra szólította fel a világszervezet 193 tagállamát, hogy őrizzék meg az ENSZ „értékeit és vízióját, az emberi jogot egyetemes nyilatkozatát, az ENSZ alapokmányát, tartsák tiszteletben a nemzetközi jogot és vitáikat békés úton rendezzék”.
António Guterres az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt sajnálatát fejezte ki, amiért egyes államok továbbra is büntetlenül tiporhatják lábbal a nemzetközi jogot, jogellenesen alkalmaznak erőszakot, atomfegyvereket fejlesztenek, míg a konfliktusokat, a gyilkosságokat, a növekvő szegénységet és éhezést a civil lakosság szenvedi el.
Elítélő ENSZ-határozat született az elcsatolt ukrajnai területekről, Magyarország is megszavaztaPrecedens értékű ENSZ-döntés született, amikor megszavazták Irán azonnali kizárását a Nők Helyzetével Foglalkozó BizottságábólENSZ: mintegy 5 millió, öt évesnél fiatalabb gyerek halt meg 2021-ben