Jászberény;önkormányzati választás;polgármester választás;

- Tizenegy-null

Vasárnap éjszaka, amikor hazaérkeztem Jászberényből és leültem a számítógép elé, hogy megírjam ezt a cikket, az Arany Jánosnak tulajdonított megjegyzés járt a fejemben: „Gondolta a fene!” Abban bíztam, hogy Budai Lórántot újraválasztják, és abban is, hogy ellenzéki többség lesz a testületben. Az utolsó hét találkozásai, beszélgetései a jászberényiekkel bizakodóvá tettek. A győzelem mértéke azonban sokkoló volt, ismerve az előzményeket.

A 2019-es önkormányzati választáson a Közösen Jászberényért Egyesület polgármester-jelöltje, Budai Lóránt szűk többséggel nyert, amit a Fidesz megóvott, a megismételt választáson azonban nagy fölénnyel választották meg ismét polgármesternek. Az egyéni körzetekben - ahol nem ismételték meg a választást - azonban tízből csak négy egyéni mandátumot nyert el az ellenzéki szövetség (DK, Jobbik, Momentum, MSZP), így összesen 7 mandátummal kisebbségbe került a Fidesz 7, valamint a Mi Hazánk 1 képviselője mellett.

A szövetségen belül azonban korán törés alakult ki. Gedei József (DK) alpolgármester a Momentum támogatásával elindult a 2021-es országgyűlési előválasztáson, és alulmaradt az MSZP jelöltjével, Kertész Ottó állatorvossal szemben, akit a Jobbik, az LMP és a PM is támogatott. Az előválasztás után Gedei lemondott az alpolgármesterségről, majd bejelentette, hogy a DK kilép a Közösen Jászberényért Egyesületből. Folyamatosan támadta korábbi szövetségeseit, majd kezdeményezte a testület feloszlatását, a Fidesz, valamint a Mi Hazánk képviselőivel együtt. Tette mindezt a DK országos elnökségének jóváhagyásával. (Gedei József ugyanakkor a vasárnapi választás idejére már kilépett a DK-ból és lemondott választókerületi elnöki posztjáról is. - A szerk.)

A Választási Bizottság, amelyet még a korábbi fideszes városi önkormányzat nevezett ki, 2023. január 15-ére írta ki a polgármester- és képviselőtestületi választást. A példátlanul korai választási időpont (mindössze 6 hetet hagytak a kampányra, benne a karácsonyi ünnepek és az Újév) oka valószínűleg az volt, hogy a Fidesz nem akarta megvárni az életkörülmények további romlását. A kihívás nagy volt, hiszen a Fidesz a helyi kórház orvosigazgatónőjét indította polgármester-jelöltnek függetlenként. Rontotta Budai Lóránt újraválasztásnak esélyeit, hogy a Mi Hazánknak is volt jelöltje: egy ügyvéd, és akadt egy „független” polgármester jelölt is.

Kemény dió volt a testületi többség kérdése is, hiszen a polgármesterrel együtt 15 fős testületben 8 mandátum megszerzésével lehet csak a többséget biztosítani, amihez 6 egyéni körzet megnyerése szükséges a 10-ből. A DK annak ellenére, hogy többször kezdeményeztük az együttműködést, bejelentette: nem támogatja a Közösen Jászberényért Egyesület (Jobbik, Kossuth Kör, Momentum, MSZP) jelöltjeit, és a független jelöltek közül egyiknek-másiknak kötődése a DK-hoz közismert a városban. A Fidesz kampányát Pócs János minden erővel és eszközzel támogatta, és a Fidesz pr-, valamint marketinges szakértői szervezték a kampányt. Az sem segített, hogy Márki-Zay Péter az ATV-ben bejelentette, hogy pénzzel támogatja a Közösen Jászberényért Egyesületet, amit a fideszes média kampánnyá formált.

A választás az előzetes várakozásokkal és az országos erőviszonyokkal szemben a Közösen Jászberényért Egyesület, a jászberényiek győzelmét hozta. Újraválasztották Budai Lórántot 67 százalékos többséggel, és mind a 10 körzetben az egyesület képviselői győztek, köztük 2 jobbikos, 2 kossuth körös, 2 momentumos és 4 MSZP által delegált jelölt. Mindezt nemcsak a DK támogatása nélkül, hanem annak ellenére, amiből leginkább a DK-nak kell levonni a következtetéseket. Szavazói ugyanis a jelek szerint nem a pártutasítást követték, hanem ennél fontosabbat: kiálltak a Közösen Jászberényért Egyesület mellett.

Bebizonyosodott, hogy a mai választási rendszerben akkor van esély a sikerre, ha együttműködnek a demokratikus ellenzéki pártok, és ez még akkor is igaz, ha ezt nem mindenki vállalja közülük. Világossá vált az is, hogy az önkormányzati választásokon az a helyes, ha helyben döntenek a jelöltekről, és nem a pártközpontokban. Akár úgy, mint Jászberényben, hogy megállapodtak; akár úgy, ha ez nem sikerül, akkor helyi előválasztáson választják ki a legalkalmasabb jelöltet. Az önkormányzati választásokon ugyanis, bárhogy döntsenek is az országos pártközpontokban, annak van esélye polgármesternek vagy képviselőnek lenni, aki abban a körzetben él, akit ismernek és elfogadnak. Egyes ellenzéki pártok persze szembe mehetnek ezzel, de Jászberény után nem lehetnek abban biztosak, hogy választóik is követni fogják őket.

A kampány sok tanulsággal szolgált, mert a személyes találkozásokon, az interaktív online kapcsolatokon, a választók bevonásán alapult. A legfontosabb azonban az, hogy olyan jelöltek szerepeltek, akik becsületessége és tisztessége megkérdőjelezhetetlen volt a városban. Éjszaka, amikor ünnepeltünk, azt kiabáltuk: „Becsület, tisztesség” és „Jászberényért”!

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.