DK;polgármesterek;rezsiköltség;kompenzáció;

- Polgármesterek és házmesterek

Igazuk van az ellenzéki polgármestereknek, amikor szóvá teszik, hogy az év végén odaítélt rezsitámogatás szempontjai homályosak, ezért nagy a valószínűsége annak, hogy a megítélt összegek nagysága összefügg az önkormányzati többség és a polgármester pártállásával. Az elmúlt évtized tapasztalata sem ad okot a méltányos elbírálásban való bizakodásra. Igazuk van abban is, hogy ez a támogatás nem tölti ki az elmúlt években – különösen a Covid idején – elvont önkormányzati támogatások és az egekbe emelkedett energiaárak ütötte, tátongó költségvetési lyukakat, ezért további támogatásokat várnak. Ilyen körülmények között a települések vezetői mindent, de tényleg mindent megpróbálnak, hogy az orruk és szájuk a víz fölött maradjon. Ezt a hozzáállást jól mutatja Karácsony Gergely tavalyi mondata: „Túléljük, ha beledöglünk is.”

Egy dolgot azonban a DK néhány polgármestere elhibázott. Méghozzá azt, hogy nem mentek el tárgyalni a kormány képviselőjével a rezsitámogatásról. Minden valós aggodalom ellenére szerintem helyesen tették az MSZP, a Momentum, a Párbeszéd és a Jobbik polgármesterei, hogy elmentek egyeztetni, és foggal-körömmel küzdöttek a település, a főváros és a kerületük érdekében. És nem azért, mert ne volnának igazi politikusok, csak „házmesterek”, hanem azért, mert azt várják tőlük helyben az emberek, hogy akár a belük is kilógjon az erőfeszítéstől, de vészeljék át ezt a nehéz időszakot.

Tévedés, amit Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke mond: „Szerintünk valójában arra kell válaszolni, hogy mi szolgálja a Köztársaság helyreállításának érdekét. A Demokratikus Koalíció szerint az, ha a települések lakóit választott vezetőik Orbán rendszerével szemben politikai közösséggé szervezik és közösen küzdenek a szabad Magyarországért. Aki ehelyett csak házmester, az legyen házmester. Szükség van arra is.”

Szükség van persze az ellenzéki polgármesterek együttműködésére, akár pártalapon is. Furcsa lenne, ha a Baloldali Önkormányzati Közösség korábbi elnökeként nem ezt mondanám. De most nem erről van szó. A pártpolitikai alapon eldöntött tárgyalási bojkott ebben a nehéz helyzetben nem az együttműködés szükségességének üzenetét küldi az érintett önkormányzatok választóinak, hanem inkább azt, hogy politikai okból ismét hátrány éri őket, ráadásul úgy, hogy ez elkerülhető lett volna. Hiszen kapott támogatást a baloldali Botka László polgármester által vezetett Szeged, az MSZP-sek által vezetett Zugló, a XIII. és a II. kerület, a kritikát bátran és gyakran megfogalmazó Gémesi György által vezetett Gödöllő, a párbeszédes V. Naszály Márta vezette I. kerület, sőt a DK-s Niedermüller Péter vezette VII. kerület is. Méghozzá azért, mert elmentek tárgyalni, mert bekalkulálták, hogy az uniós pénzek megszerzések érdekében most óvatosabb a kormány, így van esély arra, hogy ne csak a Fidesz vezette önkormányzatokat kompenzálják.

Jól tették.

Egyetértek Tüttő Kata főpolgármester-helyettessel, aki az ATV műsorában azt mondta: „Mindig tárgyalni kell, akkor is, ha látjuk, hogy sokszor nem hoz eredményt.”

Várható volt, hogy a Fidesz a pártpolitikai alapon meghirdetett bojkottból politikai tőkét fog kovácsolni. Meg is kezdték a támadó kampányt, gyanítom, egy darabig még el is fog tartani. De vajon mi mást vártak az érintett polgármesterek? Hiszen ezt lehetett tudni előre.

Nagyon kevés az idő a következő önkormányzati választásokig. A pártpolitikai csatározásokba belefáradt emberek most a családjuk megélhetésével, az életszínvonaluk megőrzésével vannak elfoglalva. Aggódnak az infláció miatt, a háború miatt, és a közélet híreiből leginkább az jut el hozzájuk, ami így vagy úgy, de érinti őket, a családjukat, a munkájukat. Ha ezen a területen segítséget kapnak, mondjuk az önkormányzattól, az foglalkoztatja őket. Egyéb ügyek, köztük a pártpolitikai csatározások nem igazán.

Azok a polgármesterek, akik értik ezt, nem házmesterek, hanem valódi politikusok. A legjobbak közül valók. Azért kapott például Tóth József XIII. kerületi polgármester több mint 82 százalékot a legutóbbi voksoláson, mert a kerület érdekében végzett munkáját az országgyűlési választáson egyébként a Fideszre szavazók is elismerik.

Őszintén kívánom a DK-s polgármestereknek, hogy képesek legyenek korrigálni, és meggyőzni a választóikat arról, hogy nekik tényleg a kerület érdeke a legfontosabb, mert csak így lesz esélyük a mandátumuk megőrzésére. Ellenkező esetben lehet majd buzgón házmesterezni. 

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.