Oroszország;támogatás;holokauszt;Ukrajna;Nyugat;Szergej Lavrov;zsidó szervezetek;náci Németország;

- Az Európai Zsidó Kongresszus bocsánatkérést követel az Oroszországgal szembeni nyugati politikát a „zsidókérdés végső megoldásához” hasonlító Szergej Lavrovtól

Az orosz külügy inkompetensnek minősítette az EJC-t, és közölte, hogy nem fog bocsánatot kérni.

Bocsánatkérést követel az Európai Zsidó Kongresszus (EJC) Szergej Lavrov orosz külügyminisztertől, aki a minap az Oroszországgal szembeni nyugati politikát a „zsidókérdés végső megoldásához” hasonlította – derül ki az EJC oldalán megjelent közleményből.

Az EJC megdöbbenésének és aggályának adott hangot Szergej Lavrov kijelentésével kapcsolatban, aki a héten egy beszédében úgy fogalmazott, az Egyesült Államok európai országok koalícióját hozta létre „az orosz kérdés végső megoldása érdekében”.

„Meg vagyunk döbbenve ezen a szégyenteljes párhuzamon, amelyet Lavrov külügyminiszter vont demokratikus országok koalíciójának tettei és hatmillió zsidó üldöztetése és meggyilkolása között Hitler által a soá során”

– közölte Ariel Muzicant, az EJC elnöke.

„Ez a holokauszt torzítása a legalapvetőbb szinten, ezért felszólítjuk Szergej Lavrov urat, hogy kérjen egyértelműen bocsánatot, és vonja vissza ezeket a megjegyzéseit” – tette hozzá.

Ariel Muzicant rámutatott, ez nem az első alkalom, hogy az orosz külügyminiszter párhuzamot próbál vonni a holokauszttal és Hitlerrel való utalásokkal él. „Ennek véget kell vetni. Miközben a következő napokban megemlékezünk a holokauszt nemzetközi emléknapjáról (január 27.), a napról, amikor a vörös hadsereg felszabadította Auschwitzot, fontos leszögeznünk, hogy a holokauszt áldozatainak emlékét soha nem lehet ilyen megdöbbentő módon felhasználni” – fogalmazott.

Az orosz külügy azonban közölte,

nem fog bocsánatot kérni, és nem érdekli a véleménye egy olyan szervezetnek, amely „sok éven keresztül figyelmen kívül hagyta az Ukrajnában dúló, »katasztrofális szintű antiszemitizmust«”. A tárca szerint a szervezet „hiteltelenné tette magát ilyen téren”.

A konfliktusnak a svéd NATO-csatlakozásra is hatása lehet.