Vatikán;rágalom;Ferenc pápa;

2023-01-21 17:20:00

Kitört egy kis háború a Vatikánban, Ferenc pápa visszaszólt az őt kritizáló bíborosnak

Néha egyetlen szó is gyilkolni tud – mondta szombaton Ferenc pápa, aki az egyházon belüli pletykaterjesztés és rágalmazás ellen emelte fel szavát szombati beszédében Gerhard Ludwig Müller német bíboros őt érő kritikus megjegyzései nyomán.

A katolikus egyházfő kijelentette, a konfliktusokat a mindennapi életben is el kell kerülni erőszak és a másik akár verbális támadása nélkül. Nem könnyű - tette hozzá - mivel néha elegendő egyetlen szó, mely megsebezheti vagy megölheti fivéredet vagy nővéredet. A katolikus egyházfő pusztítónak nevezte a rágalmazást és a pletykát, amely a pápa szerint a jelenlegi korban mindennapi kenyérré vált, és nagy fájdalmat tud okozni.

Ferenc pápa egy vatikáni audienciánbeszélt erről, nyilvánvalóan a Gerhard Ludwig Müller bíboros szombaton közölt állításokra reagáltak. A Hittani Kongregáció volt vezetőjével január 27-én jelenik meg olasz nyelvű interjúkötet, Jó hiszemben címmel. A könyv első részleteit pénteken nyilvánosságra hozták. A bíboros hangoztatta, hogy Ferenc pápa majdnem kizárólag a hozzá legközelebb állók befolyása alatt hozza meg döntéseit. A bíboros egy „bűvös körről” beszélt, amely a pápa vatikáni lakóhelyeként szolgáló Szent Márta-házban övezi az egyházfőt. Müller úgy vélte, teológiai szempontból felkészületlen személyekről van szó.

– jelentette ki Gerhard Ludwig Müller. Példaként saját eltávolítását említette a Hittani Kongregáció éléről: a teológus bíborost XVI. Benedek nevezte ki, majd Ferenc pápa 2017-ben mással helyettesítette, a bíboros szerint egyik pillanatról a másikra, és ok nélkül.

Gerhard Ludwig Müller elítélte Ferenc pápa viszonyulását Giovanni Angelu Becciu olasz bíboroshoz is, akivel szemben jelenleg per zajlik a vatikáni bíróságon korrupció címén. A bíboros szerint a pápa készpénznek vette az olasz sajtóban megjelent, vádakat, és már a jogi eljárás előtt bűnösnek tartotta őt. Úgy vélte, az egyház szexuális visszaélések elkövetésével gyanúsított tagjait sem részesítik hasonló bánásmódban, a pápához közelebbi személyek kiváltságos helyzetben vannak.

A 75 éves bíboros, aki XVI. Benedek közeli munkatársának számított a nyugalmazott pápa december utolsó napján bekövetkezett haláláig, a kötetben számos témát érint, többek között beszél a nők szerepéről, a Miatyánk szerinte olasz nyelven téves fordításáról, valamint helyesnek nevezi a volt olasz belügyminiszter, Matteo Salvini, a Liga párt vezetője migrációs politikáját. Utóbbi nem számít újdonságnak, mivel a jobboldali politikus határzárási rendelkezéseit a bíboros már Natteo Salvini belügyminisztersége idején, 2019-ben is támogatta.

Gerhard Ludwig Müller kitért XVI. Benedek lemondására is, kizárva, hogy a jövőben egy újabb nyugalmazott pápa lehessen. Úgy vélte, az egyház egy része azt várja, hogy a jelenlegi pápa is lemondjon, mivel akkor mással lehetne helyettesíteni. Megjegyezte azonban, hogy nem lehet egyházi törvényként előírni a mindenkori pápa lemondatását egy bizonyos számú szolgálati év után, ugyanakkor az "azt csinálok, amit akarok" mentalitás sem elfogadható az egyházfőtől.

Az esetleges következő konklávén pápaválasztónak számító Müller bíboros hozzátette, nem személyes döntésekről van szó, mivel a mindenkori pápa lépései érintik az egész egyházat, egymilliárd hívővel és több mint négyezer püspökkel.

XVI. Benedek halála óta sorra látnak napvilágot a visszaemlékezések és más kötetek. Elsőként a nyugalmazott pápa volt személyi titkára, Georg Gänswein könyve jelent meg, amelyben arról írt, hogy Ferenc pápa lefokozta őt. A könyv megjelenése után Ferenc pápa január 9-én zárt ajtók mögött fogadta a német érseket.

Georg Gänswein gondozásában megjelent a XVI. Benedek írásait tartalmazó Mi a kereszténység? című könyv is, amelyben a volt pápa felidézte 2013. február 11-én bejelentett lemondását. A néhai pápa visszaemlékezése szerint nem volt terve azzal kapcsolatban, mit csinál a lemondást követően, de "elcsigázva" érezte magát, ezért vonult vissza. XVI. Benedek akarata szerint a könyv csak halála után jelent meg.