;

népirtás;vád;Brazília;Luiz Inácio Lula da Silva;Yanomamik;Jair Bolsonaro;

- Népirtással vádolja a Jair Bolsonaro vezette brazil kormányt a jelenlegi elnök

Az exállamfő tagadta felelősségét, a vádakat pedig „baloldali bohózatnak” nevezte, aktivisták azonban felhívják a figyelmet arra, hogy az Amazonas mentén folyó erdőirtás mértéke közel 60 százalékkal nőtt annak következtében, hogy Jair Bolsonaro felszámolta az őslakosok védelmét aszolgáló intézményeket.

A yanomami indiánok elleni népirtással vádolja a Jair Bolsonaro előző brazil elnök vezette kormányt Luiz Inácio Lula da Silva jelenlegi elnök – adta hírül a The Guardian.

Lula szombaton az észak-brazíliai Roraima államába látogatott, ahol bírálatának adott hangot a Brazília északi (és Venezuela déli) részén, az Amazonas esőerdeiben élő őslakos nép helyzetével kapcsolatban, akiknek földjei veszélybe kerültek az előző kormány nemtörődömsége és az illegális bányászat robbanásszerű növekedése miatt.

„Több mint humanitárius válság, az, amit láttam Roraimában, népirtás. Olyan előre megfontolt bűncselekmény a yanomami ellen, amelyet a brazil nép szenvedésével szemben érzéketlen kormányzat követett el”

– írta Twitter-bejegyzésében Lula.

Flávio Dino igazságügyi miniszter közölte, hogy szövetségi nyomozást rendel el, mivel „meggyőző jelei” vannak annak, hogy a yanomami indiánok visszaéléseket, köztük népirtást szenvedtek el.

A január 1-jén beiktatott Lula azzal vádolja szélsőjobboldali elődjét, hogy magára hagyta az őslakos közösségeket, és ő bátorította fel az illegális bányászokat, akik a yanomami indiánok földjeit ellepték Bolsonaro elnöksége idején. Az illegális bányászok szennyezték a folyókat és erdős területeket tettek tönkre, amivel megfosztották az őslakosokat egyebek között alapvető táplálékforrásuktól, miközben hozzájárultak a malária terjedéséhez, továbbá akadályozták az egészségügyi dolgozók erőfeszítéseit.

Az elnököt elkísérte Roraimába az őslakosokért felelős miniszter, Sônia Guajajara, aki szorgalmazta, hogy a következő három hónapban távolítsák el a térségből a bányászokat.

Jair Bolsonaro tagadta felelősségét, a vádakat pedig „baloldali bohózatnak” nevezte. Az előző elnök – aki rengeteg pejoratív, előítéletekkel teli megjegyzést tett a fekete és őslakos brazilokról – azt állította, kormánya számára elsődleges fontosságú volt az őslakosok egészségügyi ellátása.

Aktivisták azonban felhívják a figyelmet arra, hogy

az Amazonas mentén folyó erdőirtás mértéke közel 60 százalékkal nőtt annak következtében, hogy Bolsonaro felszámolta a környezet- és az őslakosok védelmét.

Az előző elnök 2018-as roraimai kampányeseménye során pedig azzal ijesztgette az embereket, hogy „külföldi riválisok kaparinthatják meg az őslakos területeket”, ezért azzal érvelt, hogy meg kell nyitni őket fejlesztések céljából. Ezzel szemben illegális bányászok – köztük legalább Bolsonaróhoz köthető multimilliomos üzletember – aknázták ki a földeket. Bolsonaro elnöksége idején a térségben tevékenykedő illegális bányászok száma 5000-ről 20 ezerre ugrott becslések szerint.

Júnior Hekurari, a yanomami indiánok vezetője szerint körülbelül 50-szer írt Bolsonaróéknak az illegális bányászat, továbbá a közösséget sújtó alultápláltság, malária és a halálesetek ugrásszerű növekedése miatt. „Figyelmen kívül hagyta segélykiáltásunkat” – írta a Twitteren.

Egyelőre nem tudni, hogy mi volt az indítéka.