gázár;átverés;

- Nixugribugris

Nix ugribugri – ezzel a gyermeteg mondókával indokolta Orbán Viktor év végi, nemzetközi sajtótájékoztatóján azt, hogy a tőzsdei gázárak esése ellenére sem csökkentik a tavaly augusztusban hétszeresére, majd októberben még tovább emelt „lakossági piaci tarifát”. Hol van már a közműhatóság öt évvel ezelőtti, szakmázós handabandája, amelyben hivatali tolvajnyelvükön végül is körülírták, hogy soha többé nem csökkentik a gázárat. Orbán kétségkívül nem egy irodista és a közérthetőség önmagában egy üdvözlendő cél. De azért ez a keresetlen egyszerűség talán már túlzás. Inkább arra utal, hogy a miniszterelnök minek – leginkább talán nyúlnak – nézi hallgatóságát és a népet.

A magyar-orosz gázvásárlási szerződés 2021-es aláírásának elvtársias mámorában a kormány – Kádár után szabadon - még úgy tett, mintha ezzel az elkövetkező 15 évre megállították volna a világpiacot a határon. Tavaly (például lapunk kutatásai hatására) viszont már elismerték, hogy az oroszok bizony azóta is a nemzetközi piacok szerint áraznak. Sőt, tarifánk újonnan már nem az olaj-, hanem a gáztőzsdét követi. És hát, hogy hogy nem, míg előbbi tavaly legfeljebb másfélszereződött, addig utóbbi húszszorosára ugrott. Sőt, Putyin rajtunk még a gáztőzsdei árnál is 7-8 százalékkal többet vasal be.

A kormány júliusig bírta. Ekkor egy hétpontos energiaveszélyhelyzeti terv utolsó sorában bejelentették, hogy augusztustól az (általuk vélt) átlagfogyasztás felett a lakossági gáz árát hétszeresére, az áramét pedig duplájára emelik. Bár önmagukban a piaci árugrások kétségkívül indokolhatnak ilyen lépést, a választók egy része gyorsan elfelejtette, hogy a tavalyi kampány során Orbánék azt ígérték: ha melléjük húzzák az x-et, nem lesz gázáremelés. Nem kérdés, hogy az állami MVM, amely, Orbán kiszorítósdijának köszönhetően mostanra megnyerte a gáz beszerzésének és eladásának teljes felelősségét, ezen a "játékon" csak tavaly brutális, több ezermilliárdos veszteséget szenvedett el. Amit – tarifaemelés híján – a csőd elkerülése végett valahonnan „bele kellett tolni”. Vezérlő rezsitábornokunk ki is adta a parancsot: közpénzt bele! Ha ezermilliárdot, ha háromezermilliárdot, bármennyit! Így végül a 2023-as keret ez utóbbit közelíti. Ennek révén most havi 70 ezres helyett kétségkívül sokaknak maradt 10 ezres a rezsicsekk. Mindazonáltal ugyancsak sokaknak – a kincstári kormánybecsléseknél nyilván jóval többeknek – mégis havi 70 ezerre vagy még többre ugrott a rezsi. Őket tavaly Orbánék azzal nyugtatták, hogy ha esnek a nemzetközi árak, a „lakossági piaci” díjat is csökkentik. Augusztusra a tőzsdék 2021 eleji szintjük húsz-harmincszorosára ugrottak, de azóta a hatodára estek. A kormány viszont mégse csökkenti a gázárat. Amely, immár sokadik szószegésük fölött választóik a jelek szerint ismét szemrebbenés nélkül siklanak el.

Amellett, hogy az „alacsony” rezsit a költségvetésből, vagyis államadósságból, a leszármazottjaink kárára tartják fenn, még hazudnak is. A választók meg ennyi handabandától és abrakadabrától csak néznek, mint a luki nyúl.