vasutassztrájk;sztrájktörvény;infláció;köztisztviselők;Egyesült Királyság;tanársztrájk;bérkövetelés;Brexit;

2023-02-01 19:52:00

Mintegy félmillióan vettek részt az évtized brit sztrájkjában

Általános felfordulást okozott Nagy-Britanniában a február 1-jei sztrájknap, miután más ágazatok is csatlakoztak több mint százezer tanár országos akciójához. Az elmúlt évtized legnagyobb munkabeszüntetésében így mintegy félmillióan vettek részt.

A tanárok a decemberi 9,2 százalékos inflációt meghaladó, állami büdzséből finanszírozott béremelést követelnek, míg a kormányzati ajánlat 8,9 százalék a kezdő fizetésűeknek és 5 százalék a magasabb kategóriában lévők számára, s ennek egy részét az iskoláknak kellene kigazdálkodniuk. Jövő évtől évi 30 ezer font (13,2 millió forint) lesz a pedagógusok kezdő fizetése. A dolgozói követelés támogatottságát jelzi, hogy az elmúlt két hétben 40 ezer új tag csatlakozott a szakszervezethez. Egy elemzés szerint az angliai tanárok Európában és a fejlett világban a legjobban megfizetett és legkevesebb órát dolgozó oktatók közé tartoznak.

A szigetország vezető pedagógus szakszervezete, a National Education Union (NEU) előre meghirdetett hét sztrájknapjából az elsőt tartotta. Az angliai és walesi tanintézetek 85 százaléka kényszerült részben vagy egészben bezárni kapuit. A sztrájkolóknak nem kellett előre bejelenteniük távolmaradásukat, így bizonytalan volt, hogy mely osztályokban marad el a tanítás. Az igazgatók egy része tanítási szünetet hirdetett, bár a "kulcsfontosságú" dolgozók - orvosok, rendőrök stb. - gyermekeiről kötelességük volt gondoskodni.

A mozdonyvezetők szakszervezete (RMT) a tanársztrájkhoz igazította a tavaly június óta tartó munkabeszüntetéseik újabb akcióját, amelyhez egy kivétellel minden vasúttársaság mozdonyvezetői csatlakoztak, komoly közlekedési káoszt okozva. A munkaadók az elmúlt hetekben két évre 9 százalékos emelést ajánlottak, de még nincs róla megállapodás.

A szerdai megmozdulásból alaposan kivették a részüket a köztisztviselők: 124 kormányzati intézményben százezren álltak le a munkával. A Public and Commercial Service Unionhoz (PCS) tartozók a 10 százalékos fizetésemelésen kívül jobb és biztosabb munka- és nyugdíjkörülményeket várnak el, így a kormány által ajánlott 3 százalékos fizetéskorrekció nem hozta őket lázba. 

Bár a Downing Street 10. a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre szólította fel az érintetteket, a következő napokban a kórházi ápolók, a mentősök és húsz év óta először a tűzoltók is beállnak sztrájkolni fognak. A BBC dolgozói pedig a helyi rádiók műsorainak összevonása ellen terveznek tiltakozni.

Az országos sztrájknap háttérbe szorította az ország EU-ból való tényleges kilépésének január 31-i, harmadik évfordulóját. Ünneplésre persze nem volt semmi ok, hiszen az Unheard és a Focaldata közvélemény-kutatói által 632 választókörzetben elvégzett felmérés szerint a többség immár "hibának" tartja az Unió elhagyását. Mindössze három lincolnshire-i kerület rajongása nem csökkent a Brexit iránt.