Nem leplezte neheztelését Franciaországgal szemben Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a brüsszeli uniós csúcson, miután nem hívták meg Párizsba az Emmanuel Macron francia elnök mellett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Olaf Scholz német kancellárral tartott szerdai találkozóra, még a brüsszeli látogatás előtt - számolt be a Politico.
Az olasz kormányfő szerint Franciaország belpolitikai megfontolásból döntött így, és úgy vélte, vannak esetek, amikor a belföldi közvélemény privilegizálása az ügy rovására megy, és számára úgy tűnik, hogy ez volt az egyik ilyen eset.
A portál felidézi, hogy nem ez az első látványosabb nézeteltérés Róma és Párizs között Giorgia Meloni hivatalba lépése óta, korábban például amiatt különöztek össze, hogy Olaszország Franciaországba irányított egy 230 bevándorlót szállító mentőhajót. Gérald Darmanin francia belügyminiszter akkor a két ország kapcsolatára gyakorolt „rendkívül súlyos következményekre” figyelmeztetett, hozzátéve, hogy Franciaország felhagy az Olaszországból érkező menedékkérők befogadásával.
A migráció ügyében amiatt is van nézetkülönbség az EU tagállamai között, mert Olaszország- és zömmel az EU déli tagállamai - pártolnák, hogy az Európába érkező bevándorlókat szétosszák, míg az északabbra elhelyezkedő tagállamok fenntartanák azt a szabályt, hogy mindenki ott kérjen menedéket, ahol Európába érkezik (ez a felosztás már csak amiatt is érdekes magyar szempontból, mert az Orbán-kormány által szövetségesként tekintett Meloni-kabinet ezzel lényegében pont az ellenkezőjét hangsúlyozza, mint amiről a Fidesz kommunikációs gépezete évek óta magyaráz). Franciaország a kérdésben eddig többé-kevésbé semleges volt.
Meloni-Macron kétoldalú találkozóra Brüsszelben sem került sor, így a Politico szerint nem lehet beszélni jelenleg a nézeteltérések rendezéséről. A Zelenszkij-féle párizsi látogatásával kapcsolatos vitában Emmanuel Macron azzal érvelt, hogy Franciaország és Németország évek óta különleges szerepet lát el az orosz-ukrán viszály ügyében, ismerve, hogy a Krím 2014. évi orosz annektálása után Berlin és Párizs járt közben a mára semmissé vált békemegállapodásért.
A feszültségek csillapítása érdekében Franciaország gazdasági minisztere lengetett be egy márciusi találkozót Rómában.