Felbújtóként elkövetett természetkárosítás bűntette miatt két év, öt évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte a Veszprémi Járásbíróság azt a cégvezetőt, aki még 2018 decembere és 2019 eleje között kikotortatta alkalmazottjával a Balatonakali partján található Natura 2000-es területnek minősülő nádast - derül ki a bíróság pénteki közléséből.
Ugyan nem nevezik meg a konkrétumokat, de a nagy visszhangot kiváltó ügyről van szó, amikor a település volt kempingjének területén 150 méter hosszan, 8-12 méteres sávban letarolták a fokozottan védett nádast. A gépkezelő ugyancsak két évet kapott, neki azonban két évig tart a próbaideje.
Nádirtás Balatonakalin: kötelezték a beruházót a feldúlt terület rendbehozásáraA bíróság által megállapított tényállás szerint az érintett részen üdülőparkot kívánt létesíteni egy ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cég. A munkákhoz az ingatlanfejlesztő mederkezelői hozzájárulást kért az ingatlanok előtti tómeder tisztításához a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségétől. Ezt megkapták, azzal a kitétellel, hogy a munkavégzés során gondoskodnia kell a nádas védelméről, amelynek kiirtását tiltotta a mederkezelői hozzájárulás.
Kiirtotta a Balaton-parti nádast, börtönbe küldené az ügyészségAz ingatlanfejlesztő cég nádvágás elvégzéséhez is kapott mederkezelői hozzájárulást, mely szerint a fenti helyen a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósághoz történő bejelentési kötelezettség mellett végezhet nádvágást. Ekkor lépett képbe az alvállalkozó cég, amely a tényleges munkát végezte. Ennek ügyvezetőjét és alkalmazottját most elítélték.
Noha az ingatlanfejlesztő kikötötte, hogy a munkákat csak az engedélyben meghatározott módon, illetve feltételek betartása mellett végezhetik, ez a két férfit - és ismeretlenül maradt társukat - nem igazán érdekelte: a cégvezető utasítására a gépkezelő 2019 év elején a Balaton tómedrét képező, Natura 2000-es területnek minősülő földrészleteken 1,4 hektáron a korábban kiadott engedély kereteit túllépve jogellenesen irtotta a nádast.
A nádirtást markológéppel végezte, a géppel nemcsak a nádat, hanem a náddal együtt az iszapot is kiszedte, és azt a partra halmozta. Az érintett nádas területe a jogellenes irtással több mint a felével csökkent. A nádas élőhelyekben okozott kár rövid időn belül beavatkozás nélkül nem áll vissza eredeti állapotába, ahhoz helyreállítási munkára van szükség. A vádlottak a nádas kiirtásával és az elvégzett munkákkal az érintett területet és védett élő szervezetek életközösségét, illetve azok élőhelyét jogellenesen jelentős mértékben megváltoztatták, amely oly mérvű volt, hogy az jelentős károsodásnak minősül.
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, azonban a vádlottak és védőik felmentésért jelentettek be fellebbezést, így az ítélet nem jogerős; másodfokon a Veszprémi Törvényszék hoz majd döntést az ügyben.
Cikkünkben használt képeinken az illegális kotrást végző markoló látható.