földrengés;segítség;Törökország;mentők;

Negyvenkét thai mentő és két mentőkutya érkezett Törökországba az Adana repülőtérre péntek este. Hatay városában fognak dolgozni

- Mindenki segíteni akar, a kutyás mentőknek business osztályra szóló repülőjegyet ajándékoztak

Első benyomásaink útban a pusztító földrengés utáni Törökország felé. Riport.

Különös jelenet töri meg a várakozás perceit a Ferihegyi repülőtéren, nem sokkal azelőtt, hogy kezdődne a beszállítás az isztambuli járatra. Középkorú török férfi lép oda a Magyar Református Szeretetszolgálat mentőegységének egyik tagjához. Zavarban van. Aztán érezhető akcentussal, annyit mond csupán:

– Köszönöm. Nagyon köszönöm, amit tesznek.

A mentőegység tagjai – akik a törökországi földrengés helyszínén már napok óta kint dolgozó társaikhoz csatlakoznak – hálás mosollyal nyugtázzák a gesztust. A férfi pedig gyorsan elfordul, hogy ne lássák, amint letörli arcáról a könnycseppet.

Nem ez az egyetlen jele annak, hogy az isztambuli járat utasai egy percre sem tudják feledni a felfoghatatlan mértékű törökországi katasztrófát. Bent a gépben még le sem ül minden utas, amikor egy elegánsan öltözött férfi lép a mentőkhöz. Felajánlja business osztályra szóló jegyét a kutyás mentőknek, hátha ott kényelmesebben tudnak utazni. Később pedig, miután landolt a gép a török leszállópályán, a stewardess nem a szokásos viszláttal búcsúzik a mentőktől.

– Sok szerencsét! – mondja egy mosoly kíséretében.

Míg a járaton inkább az tűnik fel, miként érint meg mindenkit a tragédia, a hatalmas isztambuli reptéren már a szervezettség szembeötlő. Az újabb magyar mentőegység tagjait már várják a kapunál: elektromos golfautókra zsúfolódik a csapat. Így viszik őket ahhoz a váróteremhez, amelyet kifejezetten a nemzetközi mentőcsapatok számára alakították ki.

Mintha csak egy katasztrófafilm peregne: bent a teremben mentőkutyák sokasága, hatalmas hátizsák-kupacok, és többek között spanyol, portugál, litván mentők. Van, aki a földön próbál aludni, mások beszélgetnek, megvitatják, ki hova tart, mit tud a mentés állásáról, milyen információik vannak. És persze a török vendégszeretet is feltűnő: frissítővel és élelemmel várják a mentőket. 

S bár a reptéri illetékesek mindent megtesznek, hogy minél előbb a helyszínre juttassák az újabb egységeket, ez nem könnyű. Mint azt egy hivatalnoktól megtudjuk, a katasztrófa sújtotta térségbe nagyon sok különgép, teherszállító és katonai repülő tart, s ezek elsőbbséget élveznek. Így a menetrend szerinti járatok indulási időpontja inkább csak afféle jelzés: lehet, hogy pontosan startol a gép, de lehet, hogy el sem indul. A szeretetszolgálat mentői és mi is a kelet törökországi Adanába indulunk tovább Isztambulból. Ez az egyik legközelebbi olyan nagyváros a legsúlyosabb károkat szenvedett Hatay-régióhoz, ahova még viszonylag könnyen eljutni menetrend szerinti járattal is. Pénteken örömmel jelezték az isztambuli reptér munkatársai:

– Minden jól alakul, csak másfél órás késéssel indul a gép.

Nem sokkal később egy spanyol mentő azt panaszolta: huszonnégy órája indult útnak Barcelonából, de még mindig nem tudja, mikor juthat el a helyszínre.

A mi gépünk viszont az ígért másfél órás csúszással elrugaszkodik az isztambuli reptér kifutópályájáról. Ercan néven mutatkozik be a mellettünk ülő férfi. Azt meséli, nyaralni volt, amikor a földrengés történt, és próbált azonnal hazaindulni, de pénteknél hamarabb nem tudott adanai repülőjegyet venni.

– A mi házunk átvészelte a rengéseket, de a mellettünk álló épület összedőlt. Egy barátomról pedig ma sem tudok semmit: épp Hatay-ban volt a katasztrófa idején.

A gépen Ercan a kevés civil egyike, az utasok nagy többsége mentő. Az út hátralévő részében nem sok szó hallatszik. A feszültség érzékelhetően nő, ahogy közeledünk a katasztrófa sújtotta térséghez. Adanában pedig már kifejezetten nyomasztó a hangulat: a reptér mintha egy felbolydult katonai támaszpont lenne, rengeteg a rendőr, a katona, a mentőruhás ember, kint buszok, terepjárók várnak utasaikra. És sorra futnak be a mentőautók a sérültekkel. Pedig innen még úgy 200-230 kilométer a Hatay-régió.

Áttörés: A szíriai kormány jóváhagyja a segélyek küldését a lázadók által ellenőrzött területekre 

Törökországban és Szíriában a halottak száma átlépte a 23 ezret. A szíriai kormány jóváhagyta, hogy segélyt küldjenek a lázadók által ellenőrzött területre az ország északnyugati részén - áll a pénteki közleményben, de a tisztviselők nem adtak tájékoztatást konkrét menetrendről. A segélyek szétosztását a Nemzetközi Vöröskereszt és a Szíriai Vörösfélhold felügyeli az ENSZ segítségével. Az amerikai kormány átmenetileg engedélyezte szankciók hatálya alá tartozó szállítmányok eljuttatását is Szíriába. A NATO-szövetségesek megállapodtak abban, hogy félig állandó menedékhelyeket telepítenek Törökországba a földrengés miatt otthonuk elhagyására kényszerült emberek megsegítésére.

A törökországi romok alól kimentett gyermek közül 263 családját nem tudják elérni - közölte pénteken az ország Családügyi és Szociális Minisztériuma. Közülük 162 gyermeket kórházakban ápolnak, 101 gyermeket intézeti gondozásba vettek.

Az összeomlott török és szír épületek többségének építésekor vélhetően nem tartották be a törvényi előírásokat. Japánban a legkisebb háznak is ellenállónak kell lennie.