December óta több óriástüntetés rázta meg Nagy-Britanniát, amint az egészségügyi, pedagógusi és más közfeladatokat ellátó szakmák követelései is mutatják, az egyik legnagyobb gond a munkaerőhiány. Amióta ugyanis az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból, orvos, tanár és ápoló(nő) hiánnyal küzd. London a szakembereket a volt afrikai gyarmatáról, Zimbabwéből igyekszik pótolni – írja az al-Jazeera angol nyelvű hírportál.
2021 februárja óta több mint 4000 nővér és orvos hagyta el az országot. Ugyanakkor a szakemberek elvándorlása komoly problémát okoz az afrikai országban, ahol 15 millió lakosra csak 3500 orvos jut. Egy 2017-es adat szerint 2,6 ápolón 1000 beteg osztoz(hat)ott. Ugyanakkor Angliában 8 és fél nővér gondoskodik 1000 betegről. A zimbabwei munkavállalók természetesen jó bizniszt jelentenek Angliának. Egy orvos képzése 280.000 USD kerül az államnak, így viszont ez a pénz az államkasszában marad. Harare kártérítést kér. A számításaik szerint egy orvosi diploma 70 000 dollárba kerül az államnak. De nem lesz könnyű Angliát meggyőzni. Már csak azért sem, mert a költözők közül sokan a kormányt vádolják mondván, hogy kevés a fizetés, hiányoznak a megfelelő műszerek, és a szakintézmények alulfinanszírozottak.
De hamarosan a tanárok közül is sokan elindulnak majd. És nem csak azért mert a gyarmati múlt örökségeként Zimbabwe egyik hivatalos nyelve az angol. Hanem azért is, mert az afrikai ország ebben a hónapban csatlakozik ahhoz az angol oktatási rendszerhez, amelyik London által is elfogadott tanári minősítést (qualified teacher status, QTS) ad a tanároknak. A zimbabwei diplomának jó a fogadtatása Angliában, egy 2016-os statisztika szerint Afrika negyedik legjobb oktatási rendszere itt van.
Talán összefügg a fentebb leírtakkal, talán nem, de a Zambézi és a Limpopo folyók országa, ahol Afrika legnagyobb lítium készlete van, tavaly decemberben betiltotta a lítium exportját. A statisztikák szerint 2021-ben ez az afrikai ország volt a 6. legnagyobb lítium exportőr, a világ termelésének 20%-át innen érkezett. A lítium ára, ami az autók, mobiltelefonok, és számítógépekben akkumulátorainak egyik alkotóeleme, az elmúlt két évben 1100 százalékkal emelkedett. A kormány számítása szerint, az államkassza 1,7 milliárd eurót veszít, ha nyers ásványként exportálja a sokak szerint „fehér aranynak” nevezett alkáli fémet. Ezért a zimbabwei kormány úgy döntött, hogy a kitermelés helyett a hazai ipar fejlesztése lesz az egyik fő prioritás, az export betiltása, és az illegális csempészetet felszámolása mellett.