önkormányzat;tárgyalás;Gémesi György;Magyar Önkormányzatok Szövetsége;Lantos Csaba;rezsitámogatás;

2023-02-15 17:01:00

Az Orbán-kormány minisztere készségesen tárgyalt az önkormányzatokkal, csak a polgármesterek legfontosabb kérdésére nem válaszolt

A rezsitámogatásokról tartottak megbeszélést.

Bár a polgármesterek konstruktív párbeszédet folytattak az energiaügyi minisztérium képviselőivel, Lantos Csaba tárcavezető pedig nyitottnak mutatkozott az önkormányzati igények iránt, a településvezetők nem kaptak választ a legfontosabb kérdésükre: lesz-e második kör az önkormányzatoknak juttatott állami rezsitámogatásból, illetve azt milyen alapon osztja szét a pénzt az Orbán-kormány – válaszolta Gémesi György, Gödöllő polgármestere a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) szerdai ülése utáni sajtótájékoztatón a Népszava kérdésére. A MÖSZ elnöke mégis bízik a folytatásban, hiszen a kormány az idei központi költségvetésben 144 milliárdot különített el az energiaválság önkormányzati hatásainak enyhítésére.

Ebből január elején a kabinet 44 milliárd forintot osztott szét a 10 ezer lakos feletti települések közül 138 városi és 17 kerületi önkormányzatnak. Sok más település mellett Budapestnek és hat ellenzéki vezetésű kerületnek semmi nem jutott belőle. A kormányrendelet indoklása szerint a támogatási összegek odaítélésénél település iparűzési adóerő-képessége, illetve az energiatakarékossági terve alapján döntöttek.

Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere azonban úgy véli, hogy a kormányzati pénzosztás se átlátható, sem igazságos nem volt. Ők se kaptak egy fillért sem. Nincs túl jó véleménnyel a beruházási törvényjavaslatról sem. Ebben az állami, illetve uniós forrásokat felhasználó projektek vezetését, beleértve a körbeszerzések lebonyolítását átvenné az állam, szinte teljesen kizárva a beruházások lebonyolításából az érintett önkormányzatokat. Márki-Zay Péter szerint „inkább arra kellene bízni az uniós pénzek közbeszereztetését, aki nem akarja ellopni”.

A MÖSZ egyelőre nem foglalkozik a beruházási törvény nyilvánosságra került tervezetével. Erre majd akkor kerítenek sort, ha a kormány megtárgyalta és jóváhagyta azt és beterjesztették a Parlament elé – válaszolta szintén a Népszava kérdésére Gémesi György. Ez elég különös, hiszen a MÖSZ társelnöke, Karácsony Gergely által irányított fővárosi önkormányzat például már most fontosnak tartotta, hogy több pontos észrevételt küldjön az építési minisztériumnak, de bírálta a szöveget a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége is.

Karácsony Gergely ezzel kapcsolatban elmondta, hogy üdvözlik a kormány döntését, miszerint Magyarország lehívja a helyreállítási alap hitelrészét is, amelyet energetikai fejlesztésekre kívánnak fordítani. Budapest főpolgármestere szerint az lenne a legjobb, ha ezt a pénzt az önkormányzatoknak adnák, hogy abból energiahatékonysági programokat indíthassanak. Ha az önkormányzatok nem tudják érdemben csökkenteni az energiafelhasználásukat, az csődbe viszi a településeket. A szóba jöhető beruházásokról részletes listát készítenek.

Az Energiaügyi Kerekasztal utolsó ülését a hónap végén tartják, ahol elfogadják az önkormányzatok szakpolitikai javaslatait tartalmazó záródokumentációt. Ebben rövid-, közép- és hosszú távú célokat is meghatároztak. A legsürgetőbb a márciustól szeptemberig érvényes önkormányzati gázársapka áramra való kiterjesztése lenne. Hosszútávú megoldást azonban csak az energiafelhasználást csökkentő beruházások hozhatnak. Ezzel kapcsolatban egyrészt azt kérik a kormánytól, hogy az ilyen célú beruházások esetén kormányzati engedély nélkül vehessenek fel hitelt a települések, illetve ezeknek a költségét egészben vagy legalább részben leírhassák a szolidaritási adóból.

így ezeken a településeken is elérhetővé kell tenni a szociális tűzifa támogatást. Ezenfelül többek között az otthonteremtési, a szigetelési és nyílászárócsere támogatási programok meghosszabbítását kérik a kormánytól.