kerékpár;

Promoz Roglic

- Lécekről két kerékre

A sízés összes formája aranybányának számít a kerékpáros ügynökök számára, akik előszeretettel működnek közre a sportágváltásban.

A legtöbb sportolónak tiltják, hogy sílécekre álljon. Nem véletlenül, elég, ha csak a hétszeres Forma-1-es világbajnok Michael Schumacher, vagy pedig a közelmúltban a német labdarúgó-válogatott, és a Bayern München kapusának, Manuel Neuer balesetére gondolunk.

A 20-szoros tenisz Grand Slam-bajnok Roger Federer is másfél évtizeden át lemondott a síelésről, nem úgy a kerékpárosok, akik télen egyre inkább használják felkészülésük részeként. E jelenség persze nem teljesen új keletű, hiszen a női mezőny egyik legendája, az összesen 13 világbajnoki címet gyűjtő Jeannie Longo háromszoros egyetemi bajnok lesikló volt, a háromszoros Tour de France-győztes Greg LeMond pedig freestyle sízőként kezdte sportpályafutását.

A '80/90-es években a kerékpárcsapatok előszeretettel edzőtáboroztak síparadicsomokban, ám ez a gyakorlat a megszűnt, sőt, gyakran a sportolók szerződésébe foglalták a síelés tilalmát. Az elmúlt években azonban fordulni a látszik a trend, olyannyira, hogy a sísport összes formája aranybányának számít a kerékpáros ügynökök számára. Az alpesi sízőknek ugyan nem annyira jó az állóképességük, de koordinációban és reakcióban kiválóak, s nem ijednek meg a sebességtől sem.

„Megfigyeltük, hogy azokból a fiatal sízőkből, akik a kerékpározást választják száraz, nem havas edzés gyanánt, egészen kitűnő kerékpárversenyzők válhatnak” – jelentette ki az olimpiai bronzérmes Roy Knickman, aki annak idején együtt tekert LeMonddal és Bernard Hinault-val.

„Amikor van egy versenyző, aki felkelti a figyelmünket, vagy a figyelmünkbe ajánlják, és kiderül, hogy síző múltja van, azonnal megkapja tőlünk az igent, mert még mi nem láttunk olyat, aki ilyen háttérrel ne lett volna extrán különleges” – fogalmazott az 57 éves amerikai, aki jelenleg hazájában vezet egy utánpótlás csapatot.

Az ő kezei közül került a profik közé Magnus Sheffield is, aki 2020-ban megdöntötte a junior világrekordot az egyéni üldözéses számban, korábban pedig alpesisí-versenyeken állt rajthoz. A mindössze 20 éves bringás tavaly óta az egyik legjobb csapatban, az Ineosban teker. Honfitársa, a 21 esztendős Quinn Simmons a 2017-es síalpin vb-n szerzett bronzérmet a juniorok között, 2020 óta viszont a Trek-Segafredo kerékpárversenyzője.

A kerékpárosok többsége ugyanakkor a klasszikus sífutást részesíti előnyben, a Jumbo-Visma – amelyben 2023-tól Valter Attila is teker – pedig ebből a szakágból próbál minél több tehetséget felkutatni. A 17 éves Jorgen Nordhagen októberben írt alá 2027-ig a holland csapattal, amelynél eleinte az utánpótlás sorban fog tekerni. A holland csapat megengedi a fiatal sportolónak, hogy a kerékpár mellett sífutóként is tevékenykedjen. Nordhagen tavaly sífutóként két országos versenyt is nyert a korosztályában, a norvég bajnokságon ezüstérmes lett, eközben kerékpárosként norvég időfutam-bajnok lett.

A Jumbo női csapatában ott van Anna Henderson, korábbi korosztályos bajnok alpesi síző, a férfiaknál, a sífutással kezdő Sepp Kuss, valamint a „csodabogár”, olimpiai bajnok, háromszoros Vuelta-győztes Promoz Roglic. A szlovén szupersztár meglehetősen későn, 23 évesen egy komoly bukás után fordított hátat a síugró sáncoknak, s váltott kerékpárra.

Samuel Sanchez

Miközben a kisebb csapatokban is egyre gyakrabban tűnnek fel bringások jelentősebb sí múlttal, a 2008-ban olimpiai bajnoki címet szerző Samuel Sanchez éppen ellentétes utat jár be. Miután 37 évesen visszavonult, visszatért gyermekkori szerelméhez, a síeléshez.

„Nem láttam magamat a 40-es éveimben a kerékpársportban, egyáltalán nem motivált. Nagyon kis koromban tanultam meg síelni, egészen 18 éves koromig csináltam, aztán viszont a kerékpározásnak szenteltem az életem” – jelentette ki a ma már 45 éves kiválóság. 2021-ben síoktatói képesítést szerzett.

„Nem akarok gyerekeket oktatni, a saját tudásom fejlesztése végett tettem, hogy megértsem, milyen a jó sítechnika” – mondta. Azóta elkezdett óriás műlesikló versenyeken indulni, korosztályában pedig Spanyol Kupát nyert, s több más versenyen is dobogóra állhatott. Jelenleg amellett, hogy az MMR kerékpáros akadémiát vezeti, arra készül, hogy áprilisban a spanyol bajnokságon jobb helyezést érjen el, mint a tavalyi hetedik helye.

Shiffrin győzött óriás-műlesiklásban

A nagy esélyes Mikaela Shiffrin nyerte csütörtökön a női óriás-műlesiklást a franciaországi alpesisí-világbajnokságon, Méribelben. Az amerikai sztár a hetedik vb-aranyát gyűjtötte be, de ebben a számban először diadalmaskodott. Korábban műlesiklásban négyszer, kombinációban és szuperóriás-műlesiklásban egyszer-egyszer lett első. A versenyen négy magyar volt érdekelt, közülük legjobbként Tóth Zita a 40. helyen zárt. Hozmann Szonja a 43., Junia Brigitta a 48., Majtényi Hanna a 49. lett.

A vb pénteken a férfi óriás-műlesiklással folytatódik, melynek selejtezőjét Úry Bálint és Kékesi Márton is sikerrel vette, előbbi nyolcadik, míg utóbbi a még éppen továbbjutó 25. lett. A harmadik magyar induló, Nagy Bence az első futamban kiesett. MTI

Az e heti négy meccsen csak a Benfica tudott két gólt szerezni a Bajnokok Ligájában, így a párharcok nincsenek lefutva. A Chelsea továbbra is siralmasan hatástalan.