Münchenben intenzíven kampányolni fog azért is, hogy mindazok, akik harckocsikat tudnak szállítani, most valóban meg is tegyék – hangoztatta a szociáldemokrata német kancellár pénteken, a Bayerischer Hof szállodában tartott beszédében. Németország segítene abban, hogy megkönnyítse partnerei számára ezt a döntést, például ukrán katonák kiképzésével, vagy ellátással és logisztikai támogatással – tette hozzá.
Németország január végén azt a célt tűzte ki, hogy egy teljes zászlóaljnyi, azaz 30-31 harckocsit biztosít Ukrajna számára. Ezek közül tizennégyet a Bundeswehr készleteiből kívánják szállítani, a többi tankot a szövetségesektől várják.
Scholz hangsúlyozta, Németország továbbra is minden fontos lépést szorosan egyeztet a szövetséges államokkal. A kancellár szerint a szorgalom fontosabb, mint a gyors cselekvés, az összetartás fontosabb, mint a szóló gondolkodás – hangoztatta. Emellett az Ukrajnának nyújtott támogatást úgy kell megtervezni, hogy hosszú ideig fenn is tudják tartani, a német kancellár ugyanis elhúzódó konfliktusra számít.
A videokapcsolaton keresztül felszólaló Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megköszönte a nyugati országoknak, hogy fegyveres segítséget nyújtanak az országa elleni orosz agresszió visszaveréséhez. – Nincs alternatívája a győzelmünknek, és nem lehet alternatívája az elszántságunknak – jelentette ki az ukrán államfő. Beszédében hazáját a bibliai Dávidhoz hasonlította, akinek az orosz Góliát ellen kellett megvédenie magát.
– Góliát már elkezdett veszíteni és idén biztosan el fog bukni
– szögezte le.
A helyszínen francia nyelven felszólaló Emmanuel Macron elnök kiemelte, Oroszország négy tekintetben is egyértelmű vereséget szenvedett: egyfelől a csatatéren, másrészt vereséget mértek gyarmati mentalitására, harmadrészt elveszítette a jövőjét is, mivel Finnország, Svédország, valamint Ukrajna a NATO felé mozdult el, negyedrészt a világban betöltött szerepével kapcsolatban is hatalmas csapás érte. A francia elnök elismerte, bizonyos tekintetben elhitte Vlagyimir Putyinnak, hogy a Wagner-csoport „nem hozzá tartozik”, ma már azonban másként vélekedik erről. Macron úgy véli, Oroszország maffiaszerű eszközöket vet be és neokolonialista célokat követ. Ugyanakkor senki sem változtathat azon a tényen, hogy Oroszország földrajzilag mindig is Európában marad.
– Nem tudunk meglenni Oroszország nélkül, de ez nem a párbeszéd ideje
– jelentette ki Macron.
A 96 ország politikusainak és szakértőinek müncheni biztonságpolitikai találkozója vasárnapig tart. A konferencia középpontjában az Ukrajna ellen egy éve kezdődött orosz invázió áll. Orosz politikusokat nem hívtak meg a konferenciára, Magyarország viszont nem képviselteti magát az eseményen, amelyen mintegy négy tucatnyi állam- és kormányfő vesz részt.