Oroszország;Ukrajna;háború;Joe Biden;

- De hogyan utazhatott el az amerikai elnök csak úgy egy aktív háborús zónába?

Például úgy, hogy az amerikaiak előre szóltak az oroszoknak, nehogy egy-két óvatlan lövés miatt kitörjön a harmadik világháború.

Teljes titokban, a sötétség leple alatt utazott el Joe Biden Ukrajnába. Az út nem is szerepelt a hivatalos programjában, a Fehér Ház azt is következetesen tagadta, hogy az előkészítésről szó esett volna. 

Mint megírtuk, hétfő reggel Joe Biden teljességgel váratlanul, a megingathatatlan amerikai támogatás ígéretével jelent meg az ukrán fővárosban, azt azonban, hogy milyen útra készül, semmi nem árulta el. Szombat este az amerikai elnök még a feleségével, Jill Bidennel ment el vacsorázni a ritka alkalom egyikeként, amikor a fővárosban, Washingtonban a nyilvánosság előtt lehetett látni. Ezután vasárnap hajnali 4 óra 15 perckor szállt fel az amerikai elnöki különrepülőgéppel, az Air Force One-nal a marylandi Andrews légitámaszpontról, amely a lengyelországi Przemyślben landolt. Innen, a lengyel-ukrán határnál fekvő 60 ezres városból vonattal utazott az ukrán fővárosig. Joe Biden ezután csak hétfő reggel 8 körül mutatkozott újra a nyilvánosság előtt a kijevi Szent Mihály-székesegyháznál, ahol Volodimir Zelenszkij társaságában koszorút helyezett el a háború ukrán áldozatainak az emlékfalánál. A hivatalos programjában végig az állt, hogy hétfőn repül el Varsóba találkozni Andrzej Duda lengyel elnökkel. 

Szivárgó információk szerint Joe Biden csak pénteken döntötte el, hogy vállalkozik a kijevi útra, a titkolózásra jellemző, hogy az amerikai elnökkel utazó újságírókat megkérték, mobiltelefont se vigyenek magukkal. Joe Biden kis létszámú küldöttséggel vágott neki, a nemzetbiztonsági főtanácsadóján, Jake Sullivanen kívül csak Jen O'Malley Dillon helyettes kabinetfőnök és egy személyes asszisztens, Annie Tomasini kísérte el. Gyanítani lehetett, később pedig Jake Sullivan meg is erősítette, hogy biztonságii okokból az elnöki vizitről az amerikaiak néhány órával indulás előtt szóltak az oroszoknak, nehogy egy-két óvatlan lövés miatt kitörjön a harmadik világháború.

A kommunikáció érzékeny tartalmára való tekintettel nem akarom részletezni, mi szerepelt az üzenetünkben és mi volt a válasz

– fűzte hozzá a nemzetbiztonsági tanácsadó. Két korábbi példától, Iraktól és Afganisztántól eltérően Ukrajna egy olyan háborús zóna, amelyre az Egyesült Államoknak semmilyen közvetlen befolyása nincs.

Az amerikai elnököt egyébként az ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij egy éve, még a háború kitörése előtt meghívta egy kijevi látogatásra. Célja deklaráltan az volt, hogy demonstrálja, a nyugati világ szilárdan Ukrajna mellett áll, ami valószínűleg sikerült is, Joe Biden egy újabb 500 millió dolláros amerikai segélyről tett bejelentést Kijevben, vendéglátója pedig sokat sejtetően elejtett egy megjegyzést arról, hogy nagy hatótávolságú fegyverekről is tárgyaltak, olyanokról, amelyeket Ukrajna nem kapott eddig a háború alatt.

Néhány kivételes helyszíntől eltekintve.