Még 700 millió euró (átszámítva 268.5 milliárd forint) EU-s támogatástól esik el egyelőre Magyarország az Orbán-kormány antidemokratikus intézkedései, a jogállamiság leépítése miatt – derül ki az EUrológus cikkéből.
Az Európai Unió Tanácsa kedden fogadta el azt a REPowerEU néven ismert 20 milliárd eurós alapot, amelynek a célja, hogy az EU-tagországok energiadiverzifikációja, vagyis a függetlenedés az orosz földgáztól és a kőolajtól. Az őket illető források elnyeréséhez mindegyik EU-tagországnak a nemzeti gazdasági helyreállítási tervét kell kiegészítenie 2023. április 30-ig, a többi között azzal, hogyan növelnék a megújuló energiaforrások felhasználásának energiatárolásnak kapacitásaik arányát, illetve hogy milyen energiahatékonysági intézkedéseket tennének.
Az Orbán-kormány mindenben engedett, hogy hozzájusson az uniós pénzekhez, de így is felfüggesztenek 6,3 milliárd euró támogatástMagyarországot – írja az EUrológus – a 20 milliárd eurós keret 3,51 százaléka illeti meg. Ez valamivel mint 700 millió euró, a nyolcadik legnagyobb részesedés, a forrása pedig 60 százalékban az Innovációs Alap (IF) és a Kibocsátás-kereskedelmi Rendszer (ETS). Utóbbi azt jelenti, hogy Magyarország egyelőre nem férhet hozzá a pénzhez, amíg az Orbán-kormány nem teljesíti az EU-s források lehívásához szükséges kritériumokat. A kabinet azt vállalta, hogy jövő márciusig teljesíti az első részlet folyósításához szükséges 27 „szuperfeltételt”, amelyek nagy része a korrupció visszaszorítását és az igazságszolgáltatás függetlenségének a megerősítését célozza.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szeptemberi bejelentése szerint fél év alatt, vagyis azóta, hogy 2022. február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát, az Európai Unió tagországainak 40-ről 9 százalékra sikerült csökkenteniük földgázszükségletükben az orosz energiahordozó arányát.