Kína;Szijjártó Péter;Orbán Viktor;tárgyalások;beruházások;titkolózás;Kínai Kommunista Párt;

Titkolja az Orbán-kormány, milyen tízmilliárd eurós ügyletről tárgyal négy kínai céggel

Miközben Európa  függetlenedni próbál a keleti befolyásoktól, nálunk kedélyes vacsorákon, lángosozásokon döntik el az ország jövőjét.

Egyelőre nem tudni, mit akar építeni, milyen beruházásokat akar Magyarországon megvalósítani az a négy ismeretlen kínai cég, amelyekről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy 8-10 milliárd eurónyi üzletről tárgyalnak – derült ki az RTL Híradó riportjából. A televízió konkrétumokat feszegető kérdésére a külügyi tárca tárca írásban válaszolt, előre is magyarázva, hogy miért nem válaszolnak. – Folyamatban lévő tárgyalásokról nem adhatunk ki információt – így szólt a „tájékoztatás”.

Magyarország kitüntetett szerepet játszott a múlt hét végén Vang Ji államtanácsos, a Kínai Kommunista Párt központi külügyi bizottságának igazgatója, a kínai diplomácia külügyminiszteri szint feletti vezetőjének és tárgyalódelegációjának európai körútja során. A távol-keleti politikus vasárnap Orbán Viktor magánvacsoráján vett részt, de, ahogy lapunk is beszámolt róla, nem derült ki, miről beszélgettek. 

Másnap Vang Ji Szijjártó Péterrel tárgyalt Budapesten, majd jóízűt lángosozott a magyar diplomácia vezetőjével annak lakóhelyén, Dunakeszin. A kedélyes barátkozás ellenére ezen tárgyalások után sem derült ki semmi a tervezett bizniszről, csak a már ismert Budapest-Belgrád-vasútvonalról, a járvány idején beszerzett oltásokról, és a most országos botrányt kiváltó akkumulátorgyárakról tettek említést. A kommunista politikus homályosan fogalmazva azt mondta: „Kína tovább folytatja baráti együttműködését Magyarországgal, támogatjuk Magyarországot abban, hogy megtalálja a saját adottságainak megfelelő fejlődés útját”.

Az RTL Híradó kamerája elé végül egy ellenzéki politikus, Tompos Márton, a Momentum parlamenti frakcióvezető-helyettese állt, felvetve, hogy „miért pont Kínával tárgyalunk, miért nem nyugat-európai technológiát akarunk, miért nem az EU szövetségi rendszerén belül”. Tompos szerint „pont Kínától kellene magunkat függetlenné tenni”.