Fővárosi Ítélőtábla;helyreigazítási per;Telex;Somlai Bálint;

Pert nyert a Népszava, a 444 és a Telex Matolcsy Ádám barátja, az MNB-megbízásokat elnyerő Somlai Bálint ellen

A Matolcsy-közeli üzletember azt követelte, mindegyik közöljön helyreigazítást, miszerint nem a baráti és családi kapcsolatoknak köszönhetően nyert az MNB közbeszerzésén. Vesztett.

A Népszava és a 444 után a Telex is pert nyert Matolcsy Ádám barátja, Somlai Bálint ellen, akinek cége a Matolcsy Ádám édesapja, Matolcsy György által elnökölt Magyar Nemzeti Bank megbízásain szokott rendre eredményesen szerepelni – erről számolt be szerdán az utóbbi portál.

Felidézik, Somlai és cége, a Raw Development Kft. azért indítottak sajtó-helyreigazítási pereket, mert tavaly szeptemberben a 444 cikkét idézve megírták, hogy Matolcsy Ádám barátja nyerte az MNB napelemes közbeszerzését. Ebben bemutatták, hogy Somlai cége egy 436,4 millió forintos ajánlattal nyerte el az MNB napelemes közbeszerzését, egyben utaltak annak „érdekességére”, hogy Somlai Matolcsy György MNB-elnök fiának, Matolcsy Ádámnak a barátja és üzlettársa.

A Raw-csoport cégei, így a Raw Facility Management nevű, 2019-ben létrejött leányvállalata 2021-ben a Magyar Nemzeti Bankon keresztül több, milliárdos állami megrendeléshez is hozzájutottak. A Raw végezheti el a Magyar Nemzeti Bank Szabadság téri székházának teljes külső és belső felújítását 55 milliárd forintért. A leányvállalat 16 milliárd forintos épület-karbantartási pályázatot nyert el, így az ő feladata lesz a Magyar Nemzeti Bank, valamint leányvállalatai által használt 80 000 négyzetméternyi ingatlanállomány teljes körű műszaki üzemeltetése.

Somlai Bálint sajtó-helyreigazítási perei értelmében azt kellett volna megírni, hogy Somlai nem üzlettársa Matolcsy Ádámnak, továbbá azt, hogy a portálok azt a „hamis látszatot keltették”, hogy a Raw Development Kft. „nem a vonatkozó jogszabályokban foglaltaknak megfelelő, átlátható és tisztességes verseny következtében, hanem baráti és családi kapcsolatoknak köszönhetően nyert a Magyar Nemzeti Bank ajánlatkérő által, napelemes rendszer telepítése tárgyában kiírt közbeszerzésen”.

A Telex esetében az elsőfokú bíróságok közül az első ítéletben a bíróság elutasította a „nem üzlettárs”-kitételt, Somlai nem is fellebbezett ez ellen. Az elsőfokú bíróság azonban még kimondta, az, hogy Somlai munkavállaló volt Matolcsy Ádám cégében, még nem jelent üzleti kapcsolatot. A portál fellebbezett.

A Fővárosi Ítélőtábla azonban ítéletében úgy határozott,

„az MNB az állam tulajdonában álló, közfeladatot ellátó jogi személy, amely közpénzekkel gazdálkodik, az általa kiírt közbeszerzéseken induló és nyertes társaságoknak számolniuk kell azzal, hogy a sajtó érdeklődésének középpontjába kerülnek, a sajtó vizsgálhatja a kiírt közbeszerzések lefolyását, a nyertes pályázók, ajánlattevők személyét, üzleti kapcsolatait, esetleges kötődéseit, a cégek hátterét, ennek körében tényeket, előzményeket tárhat fel, összefüggéseket is felállíthat.”

A jogerős ítélet szerint az elsőfokú bíróság nem vizsgálta azt a körülményt, hogy a kifogásolt közlések milyen szövegkörnyezetben találhatóak, és az írás tartalma a közügyek megvitatásához kapcsolódik-e. Az Alkotmánybíróság gyakorlata ugyanis egységes abban, hogy a közéleti közlésekhez fokozottabb alaptörvényi védelem kapcsolódik.

A felperes által kifogásoltak tehát végül egyik perben sem szolgálhattak sajtó-helyreigazítás alapjául, a perekben a Népszavának, a 444-nek és a Telexnek lett igaza.