Ahogy az várható volt, a magyar kormány brüsszeli nyomásra sem hajlandó lemondani a modellváltáson átesett, úgymond alapítványi fenntartásba került egyetemek közvetlen irányításáról, az intézményekhez befolyó uniós támogatások “hatékony” felhasználásának ellenőrzéséről. Bár látszólag próbálnak megfelelni az Európai Bizottság elvárásainak, hogy újból megnyíljanak a brüsszeli pénzcsapok, ám az egyetemek függetlenségének szempontjából lényegében semmit sem jelent, amit Navracsics Tibor uniós ügyekért felelős miniszter szerdán bejelentett: államtitkári szinttől felfelé egy politikus sem lehetne tagja az egyetemi kuratóriumoknak. De a többiek (helyettes államtitkárok, kormánypárti parlamenti képviselők és polgármesterek, volt kormánytagok, stb.) ott maradhatnak, több tucatnyian.
Ott maradnak az egyetemek nyakán mások mellett Süli János, Bajkai István, Fazekas Sándor fideszes parlamenti képviselők, Lezsák Sándor, az Országgyűlés kormánypárti alelnöke, a sort hosszan lehetne sorolni olyan személyek neveivel kiegészítve, akik korábban töltöttek be valamilyen magasrangú kormányzati tisztséget, mint például az erőszakos egyetemi modellváltásban nagy szerepet játszó Palkovics László egykori innovációs miniszter. De nem fogják kipaterolni Szócska Miklós korábbi egészségügyi államtitkárt vagy Bódis József oktatási ex-államtitkárt sem. Nem is beszélve azokról a kormányközeli üzletemberekről és vállalkozókról, mint például Hernádi Zsolt MOL-elnök.
Politikai befolyás tehát ezután is lesz, kérdés, az EU szemét sikerül-e kiszúrni azzal, hogy néhány minisztert és államtitkárt eltávolítanak. Ugyanakkor ami talán a kormányzati bábfiguráknál is fontosabb: a kuratóriumok összetételébe továbbra sem szólhatnak bele az egyetemi szenátus tagjai, ahogy az egyetemi polgárok - oktatók, hallgatók - sem, a tagok kiválasztásának folyamata sem válik nyilvánossá, tevékenységüket sem ellenőrizheti senki. Leszámítva persze a politikai Kész átverés show főrendezőjét, Orbán Viktor miniszterelnököt.