Egy meglehetősen bizarr születésnapi cikk jelent meg minap a kormányzati szócsóként működő Magyar Hírlapban, amelynek nemrégiben szűnt meg a nyomtatott változata.
„Jiři Menzel ma nyolcvanöt éves. Ki tudja, talán híresen antibohém életformája is segítette abban, hogy ilyen szép kort érjen meg” - idézte a cikket a Média1.
Kis probléma e szép sorokkal, hogy az Oscar-díjas cseh filmrendező 2020. szeptember 5-én elhunyt.
Mindezt még döbbenetesebbé teszi, hogy a Magyar Hírlap 2020-ban beszámolt Menzel halálhíréről. Közben a hvg.hu írt arról, hogy az alábbi szöveggel sikerült javítani a hibát.
„Az alábbi cikkben Jiři Menzel születésnapjáról szerettünk volna megemlékezni, aki olyan nagy hatással volt a filmkészítésre, a szellemisége itt él velünk, ezért olyan, mintha ma is köztünk élne. Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a rangos alkotó évekkel ezelőtt elhunyt, s amennyiben az alábbi, erősen szubjektív megemlékezés esetleg azt sugallná, hogy ezzel nem vagyunk tisztában, ezért elnézést kérünk. Egyúttal, a félreértések elkerülése érdekében, néhány mondatot egyértelműsítünk.”
Később aztán inkább az egész írást törölték.
Jiří Menzel kéttucatnyi játékfilmet, valamint dokumentumfilmet rendezett, emellett Csehországban és más országokban – köztük Magyarországon – számos színházi előadás fűződik a nevéhez. Színészként mintegy 80 filmes és televíziós alkotásban szerepelt. A Szigorúan ellenőrzött vonatok című filmjéért, amelyet Bohumil Hrabal művéből rendezett, 1967-ben megkapta az Oscar-díjat, de Hrabal-regény szolgált az 1980-as Sörgyári capriccio alapjául is. Az 1985-ben készült Az én kis falum című filmje – amelyben Bán János Jászai Mari-díjas színész alakítja a főszerepet – minden idők egyik legnépszerűbb cseh vígjátéka, 1986-ban újabb Oscar-jelölést kapott érte.
A jó vígjátéknak komoly dolgokról kell szólnia. Ha komoly dolgokról elkezdesz túl komolyan beszélni, előbb-utóbb nevetségessé válsz
– mondta egyszer.