Már csak két évet kell várniuk az ikonikus rocksztár rajongóinak, míg a Viktória és Albert Múzeum (V&A) 2024-ben átadásra kerülő stratfordi East Storehouse-ában megnyílik a The David Bowie Centre for the Study of Performing Arts. A központ átadása előtt is hírértékű maga az alaphír, miszerint a David Bowie archívummal a V&A történelme legnagyobb adományához jutott hozzá. A 10 millió fontért megszerzett, valójában felbecsülhetetlen értékű gyűjtemény az egyik legnagyvonalúbb brit mecénás, a Tate Modernhez is hozzájárult Blavatnik Alapítvány és a Warner Music Group felajánlásának és a család támogatásának köszönhető.
A minden precedenst nélkülöző gesztusnak hála mintegy 80 ezer tétel kerül az iparművészeti óriás tulajdonába, köztük levelek, feljegyzések, kották, filmek, videók, díszlettervek, hangszerek, lemezborítók, jelmezek, díjak és fotók tömege. Amikor kosztümöket említünk, nem feledkezhetünk el a 2016 januárjában 69 évesen, májrák következtében elhunyt zenei géniusz szinte mindenki máséval összehasonlíthatatlan stílusérzékéről, lélegzetelállító megjelenéseiről. Az anyag szenzációi közé tartoznak a Freddie Burretti által tervezett 1972-es Ziggy Stardust összeállítások, az 1973-as Aladdin Sane turnéra készült Kansai Yamamoto kreációk, vagy az 1997-es Earthling lemez borítója, melyet a zenész és Alexander McQueen közösen álmodott meg. Ahogy erre a The Telegraph tudósítása felhívja a figyelmet: a kollekció fényt derít Bowie megvalósulatlanul maradt terveire is. Az egyik legérdekesebb George Orwell 1984 című regényének zenei feldolgozása lett volna, melyet a rocker a londoni West Endre képzelt el, de nem sikerült megszereznie hozzá Orwell özvegyének egyetértését. Személyes, bensőséges papírok bepillantást engednek Bowie gondolatvilágába is.
A majdani kiállítási anyag összeállítását megkönnyíti, hogy a művész makulátlan rendben, tökéletesen katalogizálva tartotta a munkájával összefüggő memorábiliákat, melyekből egyébként a V&A még életében, 2013-ban megrendezett egy világszerte kétmillió ember által felkeresett showt. A múzeum igazgatója „minden idők egyik legnagyobb muzsikusaként és előadójaként” méltatta David Bowie-t, akinek „zenei, színházi, filmművészeti és divatinnovációi változatlanul befolyásolják a divatot és a vizuális kultúrát”.