ellenállás;Belarusz;orosz-ukrán háború;

Vasárnap a Minszk melletti Macsuliscsi légibázison hajtottak végre szabotázsakciót a belarusz partizánok

- Nyílik a titkos front, Belaruszban dőlhet el a háború

Szaporodnak a furcsa jelek Ukrajna északi szomszédja körül. Miközben az orosz haderő jelentős légierőt vont össze a helyi bázisokon, a Lukasenko-rezsimmel szembeni ellenállás egy merész támadással adott életjelet magáról.

A minszki védelmi tárca múlt kedden azt állította, hogy déli határaik mentén ukrán csapatösszevonás zajlik, Alekszandr Lukasenko elnök pedig – aki tavaly megengedte Oroszországnak, hogy Belarusz területéről indítsa meg az Ukrajna elleni invázió fő csapását, s azóta is rendelkezésre bocsátja országa bázisait az orosz légicsapások végrehajtásához – arról beszélt, hogy félkatonai területvédelmi alakulatokat kell létrehozni egy ukrán „agresszió esetére”.

A kijevi vezetés, élén Volodimir Zelenszkij elnökkel a háború kezdetétől hangsúlyozta, hogy a baráti belarusz nép ellen nem fog támadást indítani. Lukasenko mégis egy Ukrajna felőli fenyegetés látszatát igyekszik kelteni, s egyre gyakrabban elmondja, hogy katonákat csak akkor küld a szomszédos országba, ha onnan támadás érné országát. Kijev hónapok óta aggódik, hogy Belarusz felől újabb támadás érheti, ezért csapatokat irányított át az északi országrészbe, miközben Moszkva a donbászi fronton igyekszik lekötni és felmorzsolni az ukrán erőket.

Oroszország a jelek szerint nemcsak hadi terveihez veszi igénybe Minszk segítségét, de ha úgy adódik, a háború számára kedvező lezárásához is. A belarusz diktátor Pekingben tárgyal a héten, pár nappal azután, hogy Kína rendezési tervet tett közzé az Ukrajna elleni orosz invázió első évfordulóján. A kínai sajtónak adott interjúban Lukasenko azt hangoztatta, hogy Minszk a békés rendezést szorgalmazza. Mint mondta, Lengyelország, Litvánia és Ukrajna területén az utóbbi napokban nem látták jelét olyan csapatösszevonásoknak, amelyekkel országát „belerángathatnák a konfliktusba”. Mindazonáltal készek „a függetlenségük és szuverenitásuk védelmében”, nagyon komoly választ adni egy külföldi agresszióra.

Kijelentését közben furcsa fénybe helyezte az a Kremlből származó dokumentum, amelyet két nappal korában európai és amerikai médiumok szivárogtattak ki, s amely állítólag részletesen ismerteti a putyini Oroszország terveit a vele névleg 1999 óta államszövetségben lévő Belarusz 2030-ig megvalósítandó bekebelezésére és függetlenségének teljes felszámolására. Egy hétvégi incidens aztán az egész világ figyelmét a belarusz fejleményekre irányította.

Vasárnap a Minszk melletti Macsuliscsi légibázison „partizánok” drónokkal robbantották fel az orosz légierő egy Berijev A-50 típusú légtérellenőrző repülőgépét. A támadásról Aljakszandr Azarov, a BYPOL belarusz ellenálló szervezet vezetője számolt be Telegram-csatornájukon. Az elcsalt belarusz elnökválasztás elleni tiltakozások leverése után, 2020 októberében Varsóban létrehozott BYPOL a rendvédelmi szerveknek a Szvetlana Tyihanovszkaja vezette emigráns kormány oldalára átállt tagjaiból verbuválódott, sokan máig ott szolgálnak. A minszki rezsim által terrorszervezetnek nyilvánított csoport tavaly vasútvonalak megrongálásával adott hírt magáról.

A brit felderítés szerint a „partizánakció” következtében az orosz légierőnek hat ilyen Berijev gépe maradt, közülük egy Szíriában, egy a Krím félszigeten állomásozik. Az A-50-eseket a légtér nagy távolságú ellenőrzése mellett légitámadások koordinálására használják. Az orosz invázió első heteiben naponta két bevetésre indultak, s ezek vezénylik le az ukrán infrastruktúra elleni ismétlődő légicsapásokat is.

A belarusz ellenállás a jelek szerint más téren is károkat tud okozni. Két napja árasztották el az internetet Alekszandr Matovnyikov orosz tábornoknak a szeretőjével folytatott mobiltelefonos üzenetváltásaival. Az egyik videoüzenetben Matovnyikov – az orosz szárazföldi erők főparancsnok-helyettese, jelenleg a Belaruszban állomásozó orosz haderő szárazföldi csapatainak műveleti főnöke – a nemi szervét mutogatva lejt táncot kedvesének.

Hogy a minapi belarusz fejlemények milyen hatással lesznek az orosz-ukrán konfliktus kimenetelére egyelőre megjósolhatatlan. Jurij Felstyinszkij neves orosz-amerikai történész azonban az Unian ukrán hírügynökségnek adott, szombati interjújában úgy vélekedett, hogy jelenlegi szakaszában a háborút Putyin hajthatatlansága miatt csak egy módon lehet megállítani: ha Oroszországot kapitulációra kényszerítik, s ez – bármilyen meglepőnek tűnhet – „Belarusz felszabadításával fog megkezdődni”. Szerinte ebben az irányban a legkönnyebb legyőzni Moszkvát, s a Putyin által elképzelt kelet-európai offenzívához ugródeszkának szánt Belarusz elvesztésével az egész háború lényege elvész.

A hogyan kérdésére Felstyinszkij azt felelte: „Amikor Putyin bevonult a Krímbe, azt mondta, hogy nem az orosz hadsereg van ott, hanem »kis zöld emberkék«. És miért ne tudnák »kis zöld emberkék« felszabadítani Belaruszt az orosz csapatoktól?”

Áttörés nem, de némi előrelépés történt Aleksandar Vucic szerb elnök és Albin Kurti koszovói miniszterelnök sorsdöntőnek kikiáltott találkozóján.