Wizz Air;kormánygép;teherszállító repülő;HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt.;

2023-03-04 06:30:00

Dübörög az Orbán-kormány légi fuvarozási biznisze, két év alatt 5,8 milliárdos bevételt hozott a kormányzati szállítógép

A külügy tárca ugyan érdeklődésünkre megadta a gép összes repülésének a célpontját 2022 végéig, a repülések számáról és konkrét céljáról azonban nem árult el részleteket.

A tavalyi év végéig összesen 5,8 milliárd forint bevételt termelt a 2020-ban vásárolt kormányzati teherszállító repülőgép – közölte közérdekű adatkérésünkre a külügyi tárca. Mivel ez idő alatt 4,2 milliárd forintba került az üzemeltetés, így elvileg 1,6 milliárdos nyereséget hozott a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. tulajdonában lévő és a Wizz Air által üzemeltetett gép. Igaz, a HEPA mérlegeiben egyelőre ennek kevés nyoma van (a 2022-es mérlegeket csak május körül teszik közzé), így ott 2021-re mindössze 195 millió forint szerepel üzleti tevékenységből származó bevételként.

A külügy tárca érdeklődésünkre megadta a gép összes, 2022 végéig lebonyolított repülésének a célpontjait, bár a repülések számát és konkrét célját nem. A tárca tájékoztatása szerint a repülő

Szijjártó Péter miniszter 2021. végén arról beszélt az Origo-nak, hogy „most, hogy már nem kell rendszeresen oltóanyagokat szállítani, így jelentős szabad kapacitása lett a repülőgépnek, ezért a héten aláírták a szerződéseket a Wizz Air kereskedelmi alapú üzemeltetéséről”. (...) „Még soha nem volt a magyar államnak állami tulajdonban lévő, magyar felségjelzésű, széles törzsű, hatalmas kapacitással és teherbíró képességgel rendelkező, menetrend szerinti forgalomban részt vevő teherszállító repülőgépe, most már ilyen is van" – fogalmazott akkor.

A most lapunknak megadott listából annyi kiderül, hogy a 2021-es repülési célpontok között a vakcinákat és a gépeket gyártó Kína mellett jobbára olyan helyek szerepeltek,

Ez utóbbi négy országgal Szijjártó Péter még 2021 végén állapodott meg arról, hogy Magyarország vakcinát szállít. Irán például 2021 decemberében kapott százezer dózis Sinopharm koronavírus-vakcinát az „ott tartózkodó afgánok átoltottságának növelésére”, illetve szintén 2021-ben jelentették be, hogy Magyarország a NATO-együttműködés keretében tíz lélegeztetőgéppel, illetve 150 ezer dózis oltóanyaggal segíti Tunézia védekezését.

2022-ben viszont a kormányzati teherszállító célpontjai már sajátosabban alakultak, így többségében csupa olyan helyszínre repült a gép, ahol abban az évben Szijjártó Péter is volt, így Hollandiába, Romániába, Katarba, Isztambulba, Franciaországba és az Egyesült Királyságba. Az egyetlen kivétel Eritrea, a külügy szerint ugyanis a fővárosban, Aszmarában is leszállt a gép, míg annak nincs nyoma, hogy Szijjártó 2019 után újból tiszteletét tette volna az amúgy Oroszországgal az ENSZ-ben együtt szavazó országban.

A kérdésünkre, hogy áru mellett a külügyminisztert is szállította-e a kormányzati Airbus, a tárca egyelőre nem reagált.