konfliktus;orosz védelmi minisztérium;Jevgenyij Prigozsin;orosz-ukrán háború;Wagner-csoport;

2023-03-06 09:05:00

Jevgenyij Prigozsin szerint az egész front összeomlana, ha a Wagner-harcosok visszavonulnának Bahmuttól

Nem ez az első eset, hogy a zsoldossereg alapítója odaszúrt az orosz vezetésnek, amelyet ismét azzal vádolt, hogy nem ad lőszert, mégpedig szerinte azért, mert bűnbakként akarják őket beállítani egy esetleges vereségért. A brit védelmi tárca hírszerzési jelentése szerint mozgósított orosz tartalékosok arról számolta be, arra utasították őket, hogy csak lőfegyverekkel és ásókkal harcoljanak.

Ismét odaszúrt az orosz katonai vezetésnek Jevgenyij Prigozsin, a Bahmut ostromában részt vevő Wagner Csoport alapítója, aki a Telegramon nemrég megjelent felvételen úgy vélekedett, „az egész front összeomlana, ha a Wagner-harcosok visszavonulnának Bahmuttól”.

A „Putyin séfjeként” ismert orosz oligarcha állítása szerint továbbra sem adnak a Bahmutot körbezáró zsoldosaiknak lőszert. Az orosz katonai vezetésnek odaszúrva úgy fogalmazott, „az egész front összeomlana, ha a Wagner harcosai kénytelenek lennének visszavonulni Bahmuttól”.

Az Orkesztr Vagnyera | Wagner nevű Telegram-csatornára szombaton feltöltött felvételen Prigozsin látszólag egy bunkerből beszélve azt mondta, a Wagner harcosai attól tartanak, hogy Moszkva bűnbakként állítaná be őket, ha Oroszország elveszítené a háborút.

„Ha visszavonulunk, akkor örökre úgy vonulunk be a történelembe, mint azok az emberek, akik a fő lépést tették a háború elvesztése felé” – jelentette ki. Prigozsin a felvétel végén

A Wagner alapítója szerint a zsoldosok kivonása esetén az ukrán erők betörhetnének a „Luhanszki Népköztársaság” területére, sőt, akár Oroszország területére is.

Prigozsin később a sajtószolgálata által vasárnap megosztott Telegram-üzenetben úgy fogalmazott, jelenleg is próbálják kideríteni, hogy „a szokásos bürokráciáról vagy árulásról van-e szó”.

Nem ez az első alkalom, hogy a Wagner alapítója odaszúrt az orosz katonai vezetésnek. Mint arról a Népszava is beszámolt, Prigozsin nemrég egyenesen azzal vádolta a tárcát, hogy „meg akarja semmisíteni a Wagner Csoportot”. Korábban pedig a Wagner felvarróját viselő harcosok már Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnököt sértegették, és ugyancsak lőszert követeltek.

Érdekesség, hogy a brit védelmi minisztérium vasárnapi hírszerzési jelentése szerint február végén mozgósított orosz tartalékosok arról számoltak be, arra utasították őket, hogy

Az egyik tartalékos azt állította, „sem fizikailag, sem pszichológiailag” képtelen arra, hogy így próbáljon meg harcolni.

A tárca azonban megjegyzi, friss bizonyítékok arra utalnak, hogy megnőtt a közelharc mértéke az ukrajnai háborúban. Ez valószínűleg annak az eredménye, hogy az orosz katonai vezetés továbbra is a támadó hadműveletekhez ragaszkodik, amelyeket azonban elégtelen felszerelésű gyalogsággal folytatnak, miközben kevesebb tüzérségi támogatást is kapnak, mivel Oroszország kifogyóban van a lőszerből – jegyzik meg.

A brit védelmi tárca hétfői hírszerzési jelentése szerint az orosz erők immár 60 éves T–62-es harckocsikkal kénytelenek pótolni a veszteségeiket. Mint írják,

Az elmúlt napokban pedig immár az először 1954-ben alkalmazott BTR–50-es páncélozott személyszállítókat is bevetettek az orosz erők Ukrajnában.

A brit minisztérium szerint nyár óta megközelítőleg 800 darab T–62-es harckocsit poroltak le, és állítottak hadrendbe az oroszok. Némelyikük korszerűsített irányzékot kapott, amely, bár javítja hatékonyságukat az éjszaka során, a BTR–50-el együtt így is könnyű célpontnak számíthat, például a modern páncélzat hiánya miatt is.