Az Oroszország által kirobbantott háború kezdete óta 4 millió ukránnak nyújtottak védelmet az Európai Unió országaiban, azonnali hozzáférést biztosítva számukra a munkaerőpiachoz, az oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz és a lakhatáshoz. Az ukrajnai gyerekek egyötöde, 1,3 millió kiskorú talált menedéket az EU-ban, a felnőttek közül pedig 1,1 millióan dolgoznak az EU27-eken kívül még Norvégiát, Izlandot és Liechtensteint magában foglaló Európai Gazdasági Térség (EGT) 30 államában.
- Külön köszönet a tagállamoknak és annak a sok európainak, aki segített a menekülteknek otthonra lelni, elhelyezkedni - mondta Margaritisz Szkínasz, az Európai Bizottság alelnöke abból az alkalomból, hogy az Unió egy éve fogadta el a háború elől menekülő emberek átmeneti védelmét biztosító jogszabályt.
A 12 hónap mérlegét megvonó brüsszeli összesítésből kiderül, hogy tavaly év végén a védelemben részesültek csaknem a fele Németországban, Lengyelországban, Csehországban, Olaszországban és Spanyolországban lelt új otthonra.
A lakosság méretéhez viszonyítva Észtország, Lengyelország és Csehország fogadta be a legtöbb ukránt. Az orosz agresszió elől menekülők 47 százaléka nő és 34 százaléka kiskorú volt, akiknek több mint a kétharmada 13 év alatti.
Az uniós országok jelentős erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a gyerekeket gyorsan beillesszék oktatási rendszereikbe, az óvodától az egyetemig. De a 2022/2023 tanév kezdetén a tanköteles gyerekeknek csak a fele járt iskolába, amit Brüsszelben komoly problémának neveznek, hiszen megnehezíti későbbi tanulmányaikat, majd elhelyezkedésüket. Egyes szakemberek a beiskolázottak viszonylag alacsony arányát azzal magyarázzák, hogy a tanulók az új lakóhelyükön is a járvány idején Ukrajnában bevezetett digitális oktatásban vesznek részt.
Az elmúlt időszakban csaknem 2 ezer ukrán beteget evakuáltak sikeresen 20 EU- és EGT-országba, a tagállamok többségében pedig mentális egészségügyi és pszichoszociális támogatást nyújtanak a háború elől menekülőknek.
Az Európai Unió pénzügyileg is segítette a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek szükségleteinek kielégítését. A különböző támogatási formák átprogramozásával mostanáig összesen 13,6 milliárd euró kiegészítő finanszírozást nyújtott a tagországoknak.
- Az Európai Unió kész arra, hogy Ukrajnát addig támogassa, ameddig csak szükséges - erősítette meg a bizottsági alelnök. A menekültek védelmére vonatkozó szabályokat 2024 márciusáig már meghosszabbították, és Brüsszelben nem látják akadályát annak, hogy azokat 2025-re is kiterjesszék.