Európai Unió;felelősségrevonás;nemzetközi jog;Eurojust;ENSZ közgyűlés;orosz-ukrán háború;

2023-03-11 06:45:00

Bíróság elé állítható-e Vlagyimir Putyin?

Megkezdődtek az előkészületek az agresszió bűntettéért felelős orosz vezetők elszámoltatására képes nemzetközi intézményrendszer létrehozására.

Egy különleges bíróság felállítását tervezik a megtámadott Ukrajnát egységesen támogató fejlett nyugati országok. A testületnek az lenne a dolga, hogy kivizsgálja és megállapítsa, ki a felelős az Ukrajna elleni agresszió megtervezéséért és elindításáért, valamint elítélje az elkövetőket.

Ennek első lépéseként március elején, az Európai Unió országainak igazságügyi együttműködését koordináló Eurojust ügynökség keretében  megalakult az a hágai nemzetközi központ, amely a kulcsfontosságú bizonyítékok összegyűjtésével, tárolásával és elemzésével fogja segíteni az agresszió bűntettével kapcsolatos nyomozásokat, megkönnyítve és felgyorsítva az ügyek felépítését. “Az agresszió büntetlenségét soha nem szabad elfogadni” - mondta Miroszlava Krasznoborova, az Eurojusthoz delegált ukrán ügyész a hivatal által szervezett sajtóbeszélgetésen.

Anthony Dworkin, az Európai Külkapcsolatok Tanácsa nevű kutatóintézet vezető elemzője szerint a bizonyítás során igazolni kell majd, hogy agresszió történt, amely egyértelműen sérti az ENSZ alapokmányának az erőszak alkalmazását tiltó előírásait. Szemléltetni kell továbbá az orosz támadás nagyságrendjét, és nyilatkozatok, beszédek, nyilvános szereplések bemutatásával megállapítani, hogy pontosan kik felelősek az agresszió bűntettéért. A lapunknak nyilatkozó szakértő úgy látja, hogy ezeknek a bizonyítékoknak az előteremtése nem okozna nehézséget. Ennél sokkal bonyolultabb lesz felállítani a nemzetközi törvényszéket a háború kirobbantásáért felelős legfelső orosz vezetés elszámoltatására.

Több elképzelés is az asztalon van, de az mindenki számára világos, hogy a leendő intézmény nemzetközi közösség által legitimnek elismert működéséhez az ENSZ Közgyűlésének felhatalmazására lesz szükség. (A Biztonsági Tanácsban Oroszország megvétózná a javaslatot). Szó van egy különleges nemzetközi bíróság, illetve az ukrán igazságszolgáltatási rendszerbe ágyazott, de külföldi bírákkal feltöltött hibrid bíróság felállításáról. A politikusok és a szakértők egyelőre az ötletek megvalósíthatóságáról elmélkednek: meglenne-e a világszervezetben a többségi támogatás a bíróság létrehozására, és a testület vajon elérné-e a célját, Vlagyimir Putyin és a többi potenciális bűnös felelősségre vonását?

Számos, a konfliktus lezárását akaró ENSZ-tagállam attól tarthat, hogy a bírósági eljárással fenyegetett Putyint aligha lehetne a béke pártjára állítani. Másrészt sokan kettős mércét emlegetnének, mondván: miért nem állt fel nemzetközi bíróság akkor, amikor a Nyugat valamely agresszióját kellett volna elítélni. Legalább ilyen bizonytalan a felelősök bíróság elé állítása és elítélése, hiszen egy esetleges eljárással szemben mentelmi jogot élveznek a hazájukban.

A jogászok egyelőre kevés esélyt látnak rá, hogy Putyint és körét elszámoltassák, hacsak be nem következik egy kormány- és rendszerváltozás Oroszországban. De ahogy Oona Hathaway, az amerikai Yale Egyetem jogászprofesszora egy online pódiumbeszélgetésen fogalmazott: “A bíróság célja nem csupán az, hogy felelősségre vonjon orosz vezetőket, hanem az is, hogy egy igazán erőteljes üzenetet küldjön, miszerint ez valójában egy törvénytelen és bűnös háború”.