A múlt héten becsődölt Silicon Valley (SVB) és Signature bank után újabb pénzintézet került bajba pénteken az Egyesült Államokban. A San Francisco-i First Republic Bank részvényei 13 százalékot estek, annak ellenére, hogy az előző nap több amerikai nagybank 30 milliárd dolláros rendkívüli betétet helyezett el benne, megelőzendő az összeomlást, illetve a SVB bank csődje miatt kitört befektetői pánik felerősödését.
A mentőcsomag egy nappal azután érkezett a bankhoz, hogy a svájci Credit Suisse 50 milliárd svájci frankos (54 milliárd dolláros) sürgősségi hitelt kapott a svájci jegybanktól . A First Republic Bank megmentéséért az amerikai bankrendszer nagyágyúi fogtak össze, így a JP Morgan, a Citigroup, a Bank Of America. Az amerikai és az európai hatóságok igyekeznek megnyugtatni a piacokat, mondván a bankcsődök egyedi esetek, nem látnak olyan rendszerszintű kockázatot, amely a pénzügyi rendszerek működését veszélyeztetné.
Bankpánik söpört végig a világon, lehet még olyan pénzintézet, amelyik bajba kerülAz Európai Központi Bank (EKB) szerint az euróövezeti bankokat nem fertőzték meg az amerikai bankcsődök, sem svájci Credit Suisse pénzügyi nehézségei. Az EKB bankfelügyeleti szakértői a héten több ad hoc ülést is tartottak a jövő heti rendes ülés előtt. Reutersnek nyilatkozó informátorok szerint a felügyelők arra a következtetésre jutottak, hogy az euróövezeti bankoknál nem látnak betétkivonásokat és kitettségük is alacsony a bajba jutott Credit Suisse-szel szemben.
A Reuters emlékezett arra, hogy EKB adatai szerint az euróövezetei bankok még mindig 4000 milliárd euró többletlikviditáson ülnek, vagyis a rendszerben rengeteg felesleges pénz van. Az általános szakértői vélekedés szerint a csődök szorosan nem függenek össze, ezért a mostani helyzetet nem lehet a 2008-as pénzügyi helyzethez hasonlítani.
Egymást vádolják a kriptopiac szereplői, két bank csődbe ment, dollármilliárdok hevernek a romok alatt