Talán a hónap végén szavazhat a parlament Svédország és Finnország NATO-csatlakozásáról. Vagy csak a finn kérelemről? Vagy egyikről se? Olyan terv is volt már, hogy decemberben lesz döntés. Március elejéről is szó volt. Most éppen a hónap végéről. A svéd-finn kérelmet alapvetően együtt kezeli a NATO is, meg Stockholm és Helsinki is, bár néha felmerül, hogy a finnek útja egyszerűbb.
A két ország két országra vár, Törökországra és Magyarországra. Törökországnak elsősorban a svéd kormányokkal lenne problémája Erdoğan (elnök, Recep Tayyip) szerint; kurdok, terrorizmus, belpolitikai és gazdasági válság, közelgő választások, ilyesmi.
Mi lehetne kínosabb a svéd- és finnországi egyeztetésre küldött magyar delegációnál? Talán csak az, ha a törökök is előbb ratifikálják a két csatlakozási kérelmet. Vagy ha az derülne ki, hogy Budapest az EU-s konfliktusát akarja átemelni a NATO-ba.
Magyarország mit mondhatott volna, miért halogat? Azt nem mondhatta, hogy azért, mert a törököknek kényelmesebb, ha ebben az alantas zsarolásban nincsenek egyedül. A válasz, ha őszinte is lenne, vállalhatatlan. Akkor már inkább: a svéd és a finn politikusok megsértették a magyarokat, most pedig szívességet kérnek. Evvel mit kezdjünk? Mit mondhatunk, ha valaki így kezeli a szövetségi rendszert? Megkérdeztem a magyar szomszédomat, őt nem sértették meg.
A V21-nek sincs baja a svédekkel és finnekkel. A csoportot korábbi kormánytagok, közéleti szereplők alkotják, és azt kérik most az Országgyűléstől (valójában az Orbán-kormánytól), hogy mielőtt ratifikálja a csatlakozási kérelmeket.
Igaz és jószándékú a nyílt levelük, talán éppen ezért kissé naiv is. Orbán a legvégső utáni pillanatban fog engedni. A kínosság nem számít. Missziója globális: a világháborút akarja megakadályozni. És ehhez váratlan helyről kap segítséget. A párizsi lengyel nagykövet szerint ha Kijev vesztésre állna, Varsónak be kell avatkoznia. (A lengyelek szerint félremagyarázták szavait.)
Kicsivel több mint egy éve – moszkvai útja után – lelkendeztek már a fideszesek, hogy lám, Orbán elhárította a háborút. Nem jött be.
Azóta látta, hogy Petőfi a 12 pont elé odakanyarintja, legyen béke. A svédekkel és finnekkel, vagy nélkülük.