Jótékonysági aukciót indított a Magyar Képzőművészeti Egyetem, hogy megsegítse a törökországi földrengés károsultjait. Az intézmény grafikusművészei száz különböző műalkotást ajánlottak fel, melyeket az adományozók megkaphatnak. Törökországot rengeteg halálos áldozattal járó földrengés-sorozat rázta meg február elején. A természeti katasztrófa csaknem ötvenezer ember életét követelte, kétszázharmincezer épület sérült meg súlyosan és több, mint két millió ember vált otthontalanná.
A grafikai művekre a Sharity nevű adakozási platformon lehet ajánlásokat tenni, melyen limitált szériájú, az alkotó kézjegyével ellátott kortárs műalkotások között válogathatunk. Fontos, hogy a képeken szereplő műveket az az adományozó kapja ajándékba, aki elsőként, egy összegben a kampány célösszegének megfelelő, vagy azt meghaladó összegű adományt nyújtja – vagyis nem elegendő a már összegyűlt összeget a célösszegre kiegészíteni. Ha az ajándékot valaki megszerzi, akkor a kampány azonnal törlődik, az oldalon így csak a megszerezhető alkotások láthatók, egyes művekből csupán egy, míg másokból öt példány vásárolható meg.
– Az egyetem vezetősége aktív szakmai kapcsolatot ápol a török képzőművészet képviselőivel, augusztusban például részt vett egy biennálén, mely olyan tartományban található, ahol később a földrengés hatalmas károkat okozott. Nemrég az egyetemet megkereste a Yunus Emre Török Kulturális Intézet, hogy tudnánk-e segíteni, és műalkotások felajánlásával adományt gyűjteni a károsultaknak, később pedig a Török Nagykövetség is felvette a vezetőséggel a kapcsolatot – válaszolta lapunknak a Magyar Képzőművészeti Egyetem.
Az ötlet megvalósításában először a Grafika Tanszék segített, melyen a tanév során nagy mennyiségű grafikai alkotás születik. Az árverésre felajánlott művek között találni absztrakt, figurális, szürreális és animációs filmeket idéző alkotásokat is, melyeket folyamatosan töltenek fel a weblapra. Kátay Hunor, az egyetemen végzett grafikusművész például alternatív filmplakátokat adott be, az egyiken Quentin Tarantino Kill Bill című mozijának első része szerepel, melynek képi világát japán írásjelek idézik meg, míg a másikon a Négy szoba című filmantológia négy epizódját négy azonos méretű ajtó szimbolizálja. – A volt mesterem, Lelkes László grafikusművész mesélt erről a jótékonysági felhívásról, amire én két régebbi munkámat küldtem be, melyeket az egyetem negyedik évében készítettem egy olyan órára, melyen filmplakátokat terveztünk. Érdekelt, hogy a választott filmek történetét hogyan lehet egy képpé megformálni – mondta a grafikus. Kátay Hunor szerint ez a mostani felajánlás a minimum, mellyel egy művész kifejezheti a szolidaritását és segíthet a katasztrófa áldozatainak.
Az online aukció mellett az egyetemen április végén élő árverést is tartanak, melyen a tervek szerint a hallgatók grafikai munkái mellett számos kortárs képzőművészeti alkotás vásárlásával lehet támogatni a török károsultakat.