Több mint egy hónap telt el azóta, hogy az Európai Unió nyomására az Orbán-kabinet hét miniszterének és más magasrangú kormányzati tisztviselőnek is távoznia kellett a modellváltó, vagyis nagyrészt fideszes politikusok és kormányközeli személyek által irányított alapítványokhoz került egyetemek kuratóriumaiból, de a megüresedett helyekre a legtöbb esetben még mindig nem sikerült megtalálni a megfelelő személyt. A Miskolci Egyetem honlapján például jelenleg is Varga Judit igazságügyi miniszter van feltüntetve az intézményt fenntartó alapítvány elnökeként, ahogy a Szegedi Tudományegyetem alapítványának kuratóriumi tagjainál sem törölték még Lantos Csaba energiaügyi miniszter nevét.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet (MATE) fenntartó alapítvány irányító testületéből két miniszternek, Nagy István agrárminiszternek és Lázár János építési és közlekedési miniszternek is távoznia kellett, az ő nevük már nem szerepel a kuratóriumi tagok között. Érdeklődtünk több egyetemnél is az új kuratóriumi tagok kinevezéséről, megkeresésünkre eddig egyedül a MATE reagált, annyit írtak, türelmet kérnek, az új tagok kinevezése még nem történt meg.
Az Óbudai Egyetemen viszont már történtek változások: Varga Mihály pénzügyminiszter helyett Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere lett a kuratórium elnöke, új tagnak pedig Nagy Zoltánt, a Gránit Bank vezérigazgató-helyettesét nevezték ki. A Gránit Bank egyébként Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István érdekeltségébe tartozik.
A veszprémi Pannon Egyetem kuratóriumának élére Birkner Zoltánt nevezték ki Navracsics Tibor uniós forrásokért felelős miniszter távozása után, aki a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke is. A kuratórium új tagokkal is bővült: az egyetem egyik oktatójával és a Pannon Egyetemért Alapítvány operatív igazgatójával, Bartus Péterrel, valamint Szabadics Zoltánnal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) igazgatóságának elnökével.
A minisztereknek és más magas rangú kormánytisztviselőknek azért kellett lemondaniuk egyetemi pozícióikról, mert az Európai Bizottság túlzónak tartotta a politikusok jelenlétét az egyetemek irányító testületeiben, ezért átmenetileg felfüggesztették az érintett intézmények részvételének finanszírozását a Horizont kutatási és az Erasmus oktatási csereprogramban. Ugyanakkor voltak, akik inkább kormányzati pozíciójukról mondtak le, hogy megtarthassák kuratóriumi tagságukat: így tett Guller Zoltán miniszteri biztos, Wáberer György kormánybiztos (Budapesti Gazdasági Egyetem) és Bedros J. Róbert miniszterelnöki megbízott (Semmelweis Egyetem).
Kevés az Európai Bizottságnak az Orbán-kormány ajánlata, minden köztisztviselőnek távoznia kellene az alapítványi kuratóriumokbólHasonlóképp cselekedett Szili Katalin miniszterelnöki megbízott is, aki ma is a Pécsi Tudományegyetem kuratóriumának tagja. Róla azonban a 24.hu derítette ki, hogy végül nem tudta hátrahagyni a kormányfő által rábízott feladatokat, de nem megbízottként, „csupán” miniszterelnöki főtanácsadóként tevékenykedik tovább. Kérdés, meddig működhet ez a trükk. Az Európai Bizottság ugyanis – ahogy azt már megírtuk – azt is el szeretné érni: a kormányzati pozícióikról lemondott köztisztviselők legalább két évig ne kerülhessenek be a kuratóriumokba. Ha sikerül ezt elérnie Brüsszelnek, akkor bárhogy is nevezik majd Szili megbízásait, két évig nem lehet tagja a kuratóriumnak.
Szili Katalin az egyetemi összeférhetetlenség miatt lemondott miniszterelnöki megbízotti posztjáról, hogy aztán miniszterelnöki főtanácsadóként folytassa