Tovább duzzadt a magyarországi kórházak adóssága, 12,3 milliárd forinttal már 33,8 milliárd forintra duzzadt idén februárban. 2023 első két hónapja alatt 26 milliárd forintos adósságot halmoztak fel az intézmények. Korábban ekkora tartozást fél év alatt hoztak össze – derül a napi.hu összeállításából. A portálnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint ez a hatalmas összeg az általános infláció mellett az energiaárak növekedésének tudható be.
A szakmai szervezet jó hírnek tartja, hogy az Orbán-kormány március elején 11,8 milliárd forintot csoportosított át az intézmények rezsiszámláinak kiegyenlítésre, de a pénz elosztását, azt, hogy melyik intézmény mennyit és milyen elvek alapján kap majd, egyelőre nem tudni. Rásky az egyes intézmények adatai alapján példákat is felsorolt, eszerint a Semmelweis Egyetem adóssága minimális mértékben, 28 millió forinttal, 126 millió forintra nőtt, a Pécsi Tudományegyetem viszont 702 millióval 2,28 milliárd forintra, a Szegedi Tudományegyetem adóssága pedig 1,08 milliárddal 3,41 milliárd forintra növelte a tartozásállományát február végére.
A Népszava egyébként már tavaly december közepén megírta meg, hogy ez év elején harmincmilliárdos adóssággal indulhatnak a magyarországi kórházak, és a legnagyobbak is legfeljebb 500 millió forintra – konszolidációként nem értelmezhető összegre – számíthatnak. Az akkor megjelent kormányrendelet rácáfolt Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár által egy november közepén, zárt ajtók mögöt tartott szakmai konferencián elmondottakra, miszerint „az adósságok háromnegyedét”, 42-45 milliárdot tud majd az állam rendezni.
Harmincmilliárdos adóssággal indulhatnak a jövő év elején a magyarországi kórházakA múlt héten lapunk is beszámolt arról, hogy egy újabb kormányrendelet további centralizálásáról döntött. Eszerint az állami, az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott és az Országos Kórházi Főigazgatóság fenntartása alá tartozó, aktív fekvőbeteg-ellátást nyújtó fővárosi és vármegyei kórházaknak a jövőben a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) biztosítja az ingatlanüzemeltetési szolgáltatásokat. Ilyenek például az őrzés-védelem, a takarítás, egyéb higiénés szolgáltatás, a műszaki üzemeltetés, karbantartás, ezekkel összefüggő épületfelújítás, a biztonságtechnikai berendezések üzemeltetése, a létesítménygazdálkodáshoz kapcsolódó egyéb szolgáltatások, és később a távhő, a víz, szennyvíz, hulladékelszállítás is ide tartozik majd. A fővárosi kórházakban már július 1-jétől, a többi megyei kórházban majd 2024. január 1-jétől lesznek érvényesek az új szabályok.
Rendeletben központosította a kórházi közbeszerzéseket a kormány