Sokak szerencséje, hogy nem a feleségem irányít, ő már rég kirúgta volna az árulókat. Kevésbé toleráns, mint én – jelentette ki lapunknak Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere. Az ellenzék egykori miniszterelnök-jelöltje arra reagált, hogy egy Fidesz-közeli térségi portál egy 2020-ban kelt szerződést tett közzé, amelyben Hódmezővásárhely akkori jegyzője egy pontos jogkör nélküli megbízást adott Márki-Zay feleségének. Márki-Zayné Vincze Felíciának eszerint a feladata – fizetés nélkül – a „lakosságtól hozzá beérkezett információk, észrevételek, panaszok továbbítása; a saját és a polgármester közösségi oldalain beérkezett információk, észrevételek, panaszok továbbítása, azokra gyors, rövid válaszadás, tájékoztatás nyújtás a számára átadott információk alapján”.
Márki-Zay Vincze Felícia lapunknak megerősítette, hogy a kontaktus ma is él, fizetést pedig nem kap feladataiért. A szerződés – mint fogalmazott – azért íródott, hogy férjét ne lehessen támadni.
Arra, hogy a panaszokat honnan hová továbbítja, nem válaszolt. Arra a kérdésünkre pedig, hogy hány alkalommal és milyen ügyekkel fordultak hozzá a lakosok, pedig csak annyit mondott: nem számolja, próbál mindenkinek segíteni, aki megkeresi.
Az egykori ellenzéki miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter szerint a lepapírozásra azért volt szükség, mert a felesége továbbított egy kérést egy városházi dolgozónak, ez pedig az egyik akkori alpolgármester, Kis Andrea tudomására jutott, aki feljelentést helyezett kilátásba. Felvetésünkre, hogy más annak a felhangja, ha valamit egy politikus családtagja kér a városházán Márki-Zay úgy reagált, szerinte ez nem így van, és a konkrét ügyben azért fordult a feleségéhez az ügyfél, mert addig nem kapott választ. Arra a kérdésünkre, hogy ha nem volt a városházi dolgozók számára nyilvánvaló a felesége jogköre, mi alapján zajlott az információcsere azt válaszolta: nem tud arról, hogy ezt követően lett volna másik ilyen eset. A polgármester visszautasította, hogy a házastársa bárkit, bármit irányítana, vagy visszaélne a pozíciójával.
– Nem feljelentést akartam tenni, mindössze figyelmeztettem, hogy ezért őt feljelenthetik – pontosította Márki-Zay Péter szavait lapunknak Kis Andrea. – Vékony jégnek éreztem, hogy a polgármester felesége, még akkor is, ha a Márki-Zay nevében, kérésekkel fordul a hivatali dolgozókhoz – fogalmazott.
Ceglédi Zoltán politikai elemző az ügy kapcsán megjegyezte, ebben az országban régóta tudott tény, hogy valakinek a lánya, veje, férje, felesége közbenjáró emberként működhet.
– Ha ezt kritizáljuk a NER-ben, akkor kritizálni kell az ellenzékben is
– fogalmazott. – Tegyük fel, helyi vállalkozók vetélkednek, az egyik beszélget a feleséggel, majd véletlenül nyer a pályázaton. Ki fogja lemosni a gyanút erről az ügyről? Innentől kezdve az ingyenesség nem ment fel senkit. A NER hajnalán is az volt a mondás, hogy Habony Árpád ingyen segít a Fidesznek. Ha komoly döntések környezetében tűnik fel valaki, felmerülhet, hogy van-e valakinek előnye az illető személyéből – magyarázta a szakértő, aki azt sem érti: Ki ellenőrzi az elvégzett munkát, milyen szempontok alapján? Kinek számol el? A férjének, aki olyankor felveszi a polgármesteri sapkáját? Hogyan értékelik, hogy hogyan dolgozik a feleség? Ceglédi Zoltán szerint nem világos, a feleség milyen minőségben jár el, lehetelten körvonalazni, hogy egy döntésért ki a felelős, hiszen a hierarchiában van egy hiányzó láncszem. Még ha szerződés van róla sem értelmezhető az közjogilag, hogy „ezt mondta a polgármester felesége”, rögzítette.