USA;Magyarország;demokrácia;csúcstalálkozó;meghívás;

- A Szijjártó-féle külügy szerint Joe Biden azért nem hívta meg Magyarországot a demokráciacsúcsra, mert az Orbán-kormány Donald Trump barátja

Úgy tűnik, az orosz-ukrán háború ügyében azzal a Donald Trumppal értenek egyet, aki kész lenne ukrán területeket átadni az oroszoknak, csak erről a külgazdasági és külügyminiszternek nem szóltak.

Nemrég derült ki, hogy Magyarország vezetőit nem hívták meg arra a demokráciacsúcsra, amelyet amerikai égisz  alatt tartanak március 28-30. között. Ezt a Foreign Policy szellőztette meg először, a Népszava pedig megkérdezte az Egyesült Államok budapesti nagykövetségét, hogy mi az oka az Orbán-kormány távoltartásának a konferenciától, különös tekintettel arra, hogy úgy tűnik, 121 ország meghívása mellett a NATO-ban hivatalosan amerikai szövetségesnek számító Magyarországot nem látják szívesen.

Erre azt a választ kaptuk, hogy a konferencián résztvevő 121 külföldi partnert kormányuknak a demokratikus elvek előmozdítása melletti elkötelezettsége alapján hívták meg, Magyarország kormánya aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy nem kapott meghívót. Szombat délután aztán a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium közleményben reagált a cikkünkre. Ez így hangzik:

„Joe Biden nem szokta meghívni Donald Trump barátait. Magyarország sem a háború, sem a migráció, sem a gender ügyében nem ért egyet Biden elnök politikájával. Ezekben a kérdésekben Trump elnök úrral értünk egyet.”

Az nem világos, hogy a nagy egyetértés kiterjed-e erre is, de ami a háborút illeti, Donald Trump egy március 5-i interjúban azt mondta, ha ő lett volna hivatalban, egy nap alatt véget vetett volna Oroszország és az általa megtámadott Ukrajna konfliktusának, például azzal, hogy „a legrosszabb esetben” ukrán területeket ad át az oroszoknak. Utóbbi elég merész állítás volt, annyira, hogy a republikánusokhoz közeli Fox News ki is vágta a beszélgetés általa közölt változatából. Nem mellesleg maga Szijjártó Péter  éppen ma mondott ellent az egyetértésnek abban az interjújában, amelyet az AP hírügynökséf készített, és amelyben a külgazdasági és külügyminiszter úgy nyilatkozott, a békepártiság nem azt jelenti, hogy Oroszország megtarthatja a megszállt területeket.

Joe Biden korábban háborús bűnösnek nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnököt, akinek a parancsára az orosz katonai egységek 2022. február 24-én lerohanták Ukrajnát, és aki ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC)a múlt héten nemzetközi elfogatóparancsot adott ki. 

2021. december 9-10-én az amerikaiak már tartottak egy demokráciacsúcsot. Az Orbán-kormány képviselőit akkor sem hívták meg.

Maga Orbán Viktor egyébként nemrég, január végén szűk körben arról beszélt, hogy a csütörtöki napot az olvasásnak szenteli, és éppen Joe Biden önéletrajzát bújja. Bár nem a kedvenc politikai vezetője, tetszik neki az amerikai elnök kitartása, főleg az, ahogyan újra talpra állt az első felesége, Neilia Hunter 1972-ben történt halálos autóbalesete után.

Újdonságnak számít, hogy a lelki és testi, közöttük a szexuális bűncselekmények büntetését az egyházi szervezetek korábbi és jelenlegi világi vezetőire is kiterjeszti.