per;tanár;kirúgás;polgári engedetlenség;Karinthy Frigyes Gimnázium;

2023-03-28 11:50:00

Elkezdődött a kirúgott karinthys tanárok pere, a felelős tankerületi vezető meg sem jelent

A gimnázium hat pedagógusa nem kéri, hogy helyezzék vissza őket az állásukba.

Nem sikerült peren kívül megegyeznie a budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumból a polgári engedetlenségben való részvétele miatt kirúgott hat tanárnak és a tankerületnek - derül ki a Telex tudósításából.

A munkaügyi per első tárgyalása kedden délelőtt kezdődött el, ahol a Külső-Pesti Tankerületi központ vezetője, a korábbi fideszes önkormányzati képviselő, Rábel Krisztina nem volt jelen, csak ügyvédje, az összes elbocsátott pedagógus azonban elment. Ők – Velényi Dóra, Rábai János, Pfeiffer Norbert, Ősi Judit, Nemes Mária és Horváth Brigitta – a közalkalmazotti jogviszonyuk jogellenes megszüntetése, az egyenlő bánásmód követelményeinek megsértése miatt indítottak pert a tankerület ellen. Kifogásolják, hogy elbocsátásuk aránytalan és túlzott volt, ráadásul értetlenek amiatt, miért pont őket érte retorzió. A tankerület azonban állítja, nem véleménynyilvánításukat akarták megakadályozni. 

 Rábai János magyar- és médiaszakos tanár és osztályfőnök 2021-ben az év tanára volt a gimnáziumban.

A tárgyalás elején a bíró megkérdezte, van-e megállapodási hajlandóság. Az elbocsátott pedagógusok ügyvédjének volt egy javaslata, mégpedig az, hogy ha azonnali hatállyal visszaveszik ugyanabba a pozícióba a kirúgott tanárokat és fejenként egymillió forint sérelemdíjat fizetnek nekik, valamint a tankerület kiad egy nyilatkozatot, amelyben elnézést kér azoktól a tanároktól, akik a Külső-Pesti Tankerülethez tartoznak és a polgári engedetlenség miatt érte őket hátrány, akkor elállnak a tárgyalástól.

A tankerületi vezető ügyvédje azt mondta, nincs felhatalmazása a konkrét válasz adására, azonban továbbítani fogja a javaslatot, ám ekkor a tanárok jogi képviselője azt mondta, kérik a tárgyalás lefolytatását, s megváltoztatják eredeti keresetüket: a kirúgott pedagógusok közül senki sem kéri visszavételét. A következő tárgyalást csütörtökön tartják, de az ítélethirdetésig még többször találkozni fognak az érintettek.

Ez már a második úgynevezett „tanárper”: mint korábban beszámoltunk róla, a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban ugyancsak a polgári engedetlenség miatt fogyatkozott meg a tanári kar. Már-már kafkai abszurd, de a tárgyaláson megjelent a tankerület vezetője, aki hiába közszereplő, azt sem engedte, hogy leírják a nevét.